Blog dla osób chcących ogarnąć swoje finanse.

Rozdzielność majątkowa i rozwód, a Bezpieczny Kredyt 2%

W małżeństwie nie raz jest tak, że macie swoje mieszkanie, ale mimo wspólnoty majątkowej należy ono do jednego z Was, ponieważ zostało nabyte zanim powiedzieliście sobie 'Tak’. Nagle pojawia się preferencyjny Bezpieczny Kredyt 2%. Naturalnie chcecie się na niego załapać i pierwsze co przychodzi do głowy to rozdzielność majątkowa i zakup na tą osobę, która nie ma prawa własności. Przy normalnym kredycie to działa, ale czy tutaj?

Dziś o tym, kto może przystąpić do Bezpiecznego Kredytu 2%? Czy możesz dobrać współwnioskodawcę? Czy po rozwodzie znów jesteś traktowany jak singiel?

rozdzielność majątkowa, a bezpieczny kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2% - kto może skorzystać?

Program jest przeznaczony dla osób, które zamierzają kupić lub wybudować swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Oznacza to, że by otrzymać wsparcie z BGK nie tylko nie możesz posiadać prawa własności do nieruchomości mieszkalnej na moment ubiegania się o kredyt, ale nie mogłeś też mieć takiego w przeszłości.

Więcej szczegółów we wpisie: Bezpieczny Kredyt 2% – nie będzie na 2%? Co trzeba wiedzieć?

Preferencyjny kredyt skierowany jest do osób poniżej 45 roku życia. Jeśli 2 osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe wnioskują o finansowanie o kredyt, to kryterium wiekowe wystarczy, że spełnia jedna z nich.

Bezpieczny Kredyt 2% – kto może wnioskować?

 • single
 • małżeństwa
 • osoby będące w związku wychowujące dziecko

Jeśli jesteś w związku, ale nie macie ani dzieci, ani ślubu to nie możecie razem wnioskować o tani kredyt! Albo wnioskuje jeden z Was jako singiel albo pobieracie się. Ewentualnie pracujecie nad dzieckiem, choć to najdłuższa procedura 🙂

Rozdzielność majątkowa

Nierzadko zdarza się, że choć jesteście w małżeństwie, to tylko jeden z Was jest właścicielem nieruchomości. Być może wybudowaliście dom na działce, która należała do żony. Albo macie po prostu rozdzielność majątkową i mąż nieruchomości kupuje na siebie. W takim wypadku druga strona nie posiada prawa własności do nieruchomości mieszkalnej. Jeśli ma też mniej niż 45 lat, to droga otwarta do tego, by kupiła mieszkanie dla siebie i skorzystała z Bezpiecznego Kredyt 2%… Nic bardziej mylnego.

Kryterium wiekowe spełnione, brak prawa własności też, ale nie zgadza się stan cywilny. Mimo rozdzielności majątkowej nadal pozostajesz w małżeństwie, więc nie możesz przystąpić do programu jako singiel!

WAŻNE! Małżeństwa z rozdzielnością majątkową jeśli chcą skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2% muszą wnioskować wspólnie!

Mamy wyjątek!!!

Mamy interpretację, która w pewnych przypadkach otwiera niektórym możliwość ubiegania się o Bezpieczny Kredyt 2% samodzielnie w przypadku rozdzielności majątkowej!

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pierwszy małżonek zbył mieszkanie jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, a drugi z małżonków nie posiada i nigdy nie posiadał nieruchomości – w tej sytuacji drugi małżonek (nie posiadający mieszkania) może przystąpić samodzielnie do Bezpiecznego Kredytu 2%.

Analogicznie w sytuacji, w której oboje nie posiadają i nigdy nie posiadali mieszkania, a znajdują się w ustroju rozdzielności majątkowej – jeden z małżonków może samodzielnie przystąpić do Bezpiecznego Kredytu 2%.

W przypadkach opisanych powyżej w związku z tym, że kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem, może on ubiegać się o wyższą kwotę kredytu w wysokości 600 tys. zł.”

Jeśli spełniacie powyższe warunki, to możecie ustanowić rozdzielność i dzień później jeden z małżonków przystępuje do kredytu. Ważne jednak byście byli świadomi jeszcze jednego zapisu w takim przypadku, czyli w jakich przypadkach konsekwencją może być utrata dopłat:

w okresie przysługiwania dopłat udostępnienie do zamieszkiwania lokalu lub domu osobie, która w okresie 12 miesięcy przed dniem udzielenia bezpiecznego kredytu 2%, prowadziła z tym kredytobiorcą wspólnie gospodarstwo domowe albo będąc drugim rodzicem dziecka kredytobiorcy urodzonego albo przysposobionego przez kredytobiorcę przed dniem udzielenia bezpiecznego kredytu 2% nie prowadziła gospodarstwa domowego wspólnie z kredytobiorcą a prowadzenie przez tę osobę gospodarstwa domowego wspólnie z kredytobiorcą w dniu udzielenia bezpiecznego kredytu 2% oznaczałoby naruszenie warunku posiadania innej nieruchomości

Rozwodnik = singiel?

Jak ma się sprawa, gdy małżeństwo się rozpadnie? Tym razem rzeczywiście jest to rozwiązanie, choć nie polecam jeśli macie się rozwieść tylko po to, by skorzystać z kredytu. Po rozwodzie instytucja małżeństwa zostaje rozwiązana i jeśli spełniasz pozostałe założenia programu, to możesz wziąć Bezpieczne Kredyt 2%.

Czy można dobrać rodziców do kredytu?

Kredyt jest przeznaczony dla młodych, a te osoby, które niedawno podjęły pracę zarobkową mogą nie mieć wystarczającej zdolności kredytowej, by samodzielnie kupić nieruchomość. Nawet jeśli przy Bezpiecznym Kredycie zdolności mają być wyższe niż przy standardowej hipotece.

W poprzednim programie (Mieszkanie dla Młodych) popularnym rozwiązaniem było dobranie rodziców do kredytu w celu poprawy zdolności kredytowej. Tutaj nie ma takiej możliwości.

WAŻNE! Do Bezpiecznego Kredytu nie będzie można dobrać współkredytobiorców w celu poprawy zdolności kredytowej!

46 odpowiedzi

 1. Dzień dobry. Mam takie pytanie. Jesteśmy małżeństwem z rozdzielnością majątkową. Nigdy nie posiadaliśmy nieruchomość. Mąż już otrzymał kredyt 2%, ale sam, bo ja mało czasu pracowałam na tamten moment. Czy będę mogła z nim zamieszkać i chociaż się zamieldować tam? Ale jak zrozumiałam, to nie mogę, bo przed udzieleniem kredytu więciej niż 12 mięs byliśmy małżeństwem, i nie mogę zrozumieć jak będąć żoną to nie będę mogła zamieszkać w tym mieszkaniu. A może jest możliwość zrobić wspólnotę majątkową, czy wtedy stracimy te 2%? Albo mogłabym dołączyć do tego kredytu i bank by mógł przeliczyć kredyt?

  1. W ustawie nie ma ograniczeń dotyczących zameldowania, jednak odnośnie zamieszkania istnieje zapis wykluczający:
   „utrata dopłat, gdy w okresie przysługiwania dopłat udostępnienie do zamieszkiwania lokalu lub domu osobie, która w okresie 12 miesięcy przed dniem udzielenia bezpiecznego kredytu 2%, prowadziła z tym kredytobiorcą wspólnie gospodarstwo domowe…”
   Dołączyć do kredytu Pani nie może na pewno. Wydaje mi się, że zniesienie rozdzielności majątkowej i włączenie mieszkania do majątku wspólnego niekoniecznie pomoże, ale tu być może jest jakaś szansa. Napisałbym prośbę do banku o interpretację takiego wariantu.

 2. Dzień dobry,
  Czy jeśli mąż był właścicielem mieszkania, sprzedał je przed ślubem, to czy jeśli rozdzielność majątkową ustanowimy w trakcie trwania małżeństwa, ja mogę samodzielnie przystąpić do programu (ja spełniam wszystkie warunki)? Pozdrawiam

 3. Dzień dobry,
  Czy jeśli jeszcze jako singiel skorzysta się z kredytu 2% na zakup mieszkania, to czy można je wnieść do wspólnoty majątkowej od razu po zawarciu zwiazku małżeńskiego nie tracąc przy tym prawa do dopłat?
  Mieszkanie byłoby wykańczane za środki męża/żony.
  Oczywiście zakladajac, że oboje nie maja praw własności do innej nieruchomosci

 4. Witam, mam pytanie odnoście kredytu 2%. Jeśli z mężem mamy rozdzielność majątkowa, kredyt i własność jest na męża to czy po jakimś czasie możemy wspólnie być właścicielami nieruchomości i przywrócić wspólność majątkowa ? I czy mogę być zameldowana ? I czy jest możliwość przepisana nieruchomości w akcie notarialnym na dziecko przy kredycie 2%?

  1. Po ustanowieniu wspólnoty będzie można włączyć nieruchomość do majątku wspólnego. Na dziecko nie można przepisać nieruchomości dopóki obowiązują dopłaty. Można np. zrobić testament w trakcie ich trwania, ale darowizna dopiero po 10 latach.

 5. Posiadam z mężem rozdzielność majątkową. Wnioskowałam sama o kredyt do banku PKO BP na kwotę 516 tys., zgodnie z informacją, że jedna osoba z małżeństwa z racji prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego z małżonkiem ma limit 600 tys., czyli tak jak dla małżeństwa. Dostałam pozytywną decyzję z banku PKO BP. Natomiast patrzę teraz na draft umowy i wynika z niej, że mąż nie może w zameldować się/zamieszkać w nabywanym lokalu ponieważ w okresie 12 miesięcy przed podpisaniem umowy prowadził ze mną gospodarstwo domowe. Czy wie Pan jak do tego realnie podchodzi bank PKO BP? Dodam, że żadne z nas nigdy nie miało praw do jakiejkolwiek nieruchomości.

  1. Nikt tego pewnie sprawdzać nie będzie tak szczerze mówiąc, nie wiem jak w przypadku meldunku. W ustawie jest jednak taki zapis.

   Utrata dopłat gdy: „w okresie przysługiwania dopłat udostępnienie do zamieszkiwania lokalu lub domu osobie, która w okresie 12 miesięcy przed dniem udzielenia bezpiecznego kredytu 2%, prowadziła z tym kredytobiorcą wspólnie gospodarstwo domowe albo będąc drugim rodzicem dziecka kredytobiorcy urodzonego albo przysposobionego przez kredytobiorcę przed dniem udzielenia bezpiecznego kredytu 2% nie prowadziła gospodarstwa domowego wspólnie z kredytobiorcą – a prowadzenie przez tę osobę gospodarstwa domowego wspólnie z kredytobiorcą w dniu udzielenia bezpiecznego kredytu 2% oznaczałoby naruszenie warunku posiadania innej nieruchomości”

 6. Dzień dobry,
  Przed ślubem w formie darowizny dostałam dom od rodziców, w którym nie mieszkamy. Mąż nie posiada i nie posiadał nieruchomości, czy jeśli zrobilibyśmy rozdzielność majątkowa to mógłby skorzystać z bezpiecznego kredytu?

 7. Z mężem mamy rozdzielność majątkowa, dwójkę dzieci. W spadku po mamie odziedziczyłam 50% nieruchomość.
  Czy w tej sytuacji mogę sama starać się o BK2%?

    1. Dzień dobry,
     Przed ślubem w formie darowizny dostałam dom od rodziców, w którym nie mieszkamy. Mąż nie posiada i nie posiadał nieruchomości, czy jeśli zrobilibyśmy rozdzielność majątkowa to mógłby skorzystać z bezpiecznego kredytu?

     1. Witam czy jeśli nie mam rozdzielnosci majątkowej to mogę sama złożyć wniosek o bezpieczny kredyt?

 8. Mam pytanie. Posiadamy z partnerką dziecko, nie mamy ślubu. Żadne z nas nie posiada i nie posiadało nieruchomości opisanej w ustawie. Czy po wzięciu bk2 przeze mnie jako jeden kredytobiorca+ dziecko możemy we troje mieszkać w kredytowanym mieszkaniu?

 9. Mam pytanie – w pierwszym małżeństwie miałem wspòlnotę majątkową, mieszkanie zostałokupione w trakcie małżeństwa i sprzedane przed rozwodem. Obecnie w drugim małżeństwie mamy z żoną rozdzielczość majątkową, żona nie posiadała nigdy prawa własności żadnego lokalu czy domu. Spełniamy warunki kredytu?

 10. Dzień dobry.

  Posiadam mieszkanie za granica nabyte kilka lat temu. Z informacje na jakie natrafiłem wynikało, że mieszkanie zagraniczne nie wpływa na możliwość przystąpienia do programu ? Ponadto posiadamy z Żoną przedmałżeńską umowę rozdzielności majątkowej.

  Dziękuje

 11. Jesteśmy małżeństwem, po ślubie podpisujemy intercyzę, żadne z nas nie ma i nie mialo nieruchomości. Ja chcę wziąć na siebie kredyt 2% i nabyć nieruchomość (rozdzielność majątkowa). Czy jeśli mąż nabędzie nieruchomość w drodze przepisania od rodziców/darowizna lub odkupienia od rodziców, to czy zachowam kredyt na preferencyjnych warunkach?

 12. Czy jeśli mam rozdzielność majątkową z mężem i mąż nie posiada żadnej nieruchomości, a ja tylko odziedziczoną działkę, to czy mąż może ubiegać się o kredyt 2% beze mnie ?

   1. Dzień dobry
    Zawarliśmy związek małżeński. Ja posiadałam już mieszkanie własnościowe, mąż nie. Czy w przypadku ustanowienia intercyzy, mąż może starać się o kredyt 2% ?

 13. Jeszcze jeden przypadek: Kupiłem mieszkanie na siebie po ustanowieniu rozdzielności. Czy żona może wnioskować o kredyt 2%?

 14. Dzień dobry,
  Jak wygląda sytuacja, gdy jestem w trakcie rozwodu (złożony pozew), mam rozdzielnosc majątkowa, i nie prowadzę z mężem już wspólnie gospodarstwa domowego (nie mieszkamy już razem). Czy w takiej sytuacji mogę sama się starać o Bezpieczny Kredyt?
  Dziękuję z góry za odpowiedź.

 15. Jestem w trakcie rozwodu. Jeszcze długo to potrwa. Musze udowodnić zdrady męża ☹️☹️☹️
  Z domu się wyprowadziłam…mąż zabrał wszystko…całą firmę….dom…mi Zostawił dzieci. Zostałam bez niczego po 21 latach małżeństwa. Kredyt dostałabym gdym miała rozwód…… mam już 43 lata i czas mi ucieka i za chwilę się na program nie załapię. Nic nie mogę zrobić….Zrobił mnie mąż w konia a teraz państwo…..nic mi nie zostaje…

   1. Dzień dobry.
    Mam takie pytanie, jeżeli jestem po rozwodzie i miałam w przeszłości z mężem współwłasność mieszkania i po rozwodzie się zrzekłam notarialnie, ponieważ mnie spłacił to czy mam możliwość starania się o kredyt 2%?
    Bardzo dziękuje za odpowiedź.

 16. A dam taki przyklad, bo tego nigdzie nie umiem znalesć. Kupilem mieszkanie zanim poznalem moja narzeczona i teraz bierzemy we wrzesniu slub koscielny, de facto moja przyszla zona nie ma prawa do tego mieszkania bo kupilem je przed slubem to czy ona moze wnioskowac o bezpieczny kredyt ????

 17. Proszę o interpretację w sprawie tego wyjątku gdzie jest rozdzielność majątkowa i żadne z małżonków nie miało mieszkania. Chcę wnioskować sama. Oboje nie mamy mieszkania. Oboje mamy zdolność

  1. Informacja z PKO BP: „W sytuacji, w której oboje nie posiadają i nigdy nie posiadali mieszkania, a znajdują się w ustroju rozdzielności majątkowej – jeden z małżonków może samodzielnie przystąpić do Bezpiecznego Kredytu 2%.
   W przypadkach opisanych powyżej w związku z tym, że kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem, może on ubiegać się o wyższą kwotę kredytu w wysokości 600 tys. zł.”

   Czyli może Pani przystąpić do kredytu sama i wnioskować o 600.000 zł 🙂

   1. A jezeli jesteśmy małżenstwem i mamy rozdzielność majątkowa, mamy wspólne gospodarstwo domowe, ja sama mam zdolność a mąż nie może wziąć żadnego kredytu bo w przeszłości kredyt na jego nazwisko był nieregularnie spłacany i ma bardzo negatywny BIK to wtedy ja sama mogę wziąć kredyt 2procent?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Mogą Cię też zainteresować

what you need to know

in your inbox every morning
popup