Blog dla osób chcących ogarnąć swoje finanse.

Rozdzielność majątkowa i rozwód, a Bezpieczny Kredyt 2%

W małżeństwie nie raz jest tak, że macie swoje mieszkanie, ale mimo wspólnoty majątkowej należy ono do jednego z Was, ponieważ zostało nabyte zanim powiedzieliście sobie 'Tak’. Nagle pojawia się preferencyjny Bezpieczny Kredyt 2%. Naturalnie chcecie się na niego załapać i pierwsze co przychodzi do głowy to rozdzielność majątkowa i zakup na tą osobę, która nie ma prawa własności. Przy normalnym kredycie to działa, ale czy tutaj?

Dziś o tym, kto może przystąpić do Bezpiecznego Kredytu 2%? Czy możesz dobrać współwnioskodawcę? Czy po rozwodzie znów jesteś traktowany jak singiel?

rozdzielność majątkowa, a bezpieczny kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2% - kto może skorzystać?

Z racji dużego zainteresowania programem Bezpieczny Kredyt 2% oraz wieloma pytaniami, opublikowaliśmy kilka wpisów na ten temat:

  1. Bezpieczny kredyt 2% – nie będzie na 2%. Co trzeba wiedzieć? aktualizacja
  2. „Pierwsze Mieszkanie” – kredyt hipoteczny na 2% do 45 roku życia!
  3. Budowa domu, a Bezpieczny Kredyt 2%
  4. Rozdzielność majątkowa i rozwód, a Bezpieczny Kredyt 2%

Wraz z pojawiającymi się artykułami lista będzie aktualizowana.

Program jest przeznaczony dla osób, które zamierzają kupić lub wybudować swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Oznacza to, że by otrzymać wsparcie z BGK nie tylko nie możesz posiadać prawa własności do nieruchomości mieszkalnej na moment ubiegania się o kredyt, ale nie mogłeś też mieć takiego w przeszłości.

Więcej szczegółów we wpisie: Bezpieczny Kredyt 2% – nie będzie na 2%? Co trzeba wiedzieć?

Preferencyjny kredyt skierowany jest do osób poniżej 45 roku życia. Jeśli 2 osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe wnioskują o finansowanie o kredyt, to kryterium wiekowe wystarczy, że spełnia jedna z nich.

Bezpieczny Kredyt 2% – kto może wnioskować?

  • single
  • małżeństwa
  • osoby będące w związku wychowujące dziecko

Jeśli jesteś w związku, ale nie macie ani dzieci, ani ślubu to nie możecie razem wnioskować o tani kredyt! Albo wnioskuje jeden z Was jako singiel albo pobieracie się. Ewentualnie pracujecie nad dzieckiem, choć to najdłuższa procedura 🙂

Rozdzielność majątkowa

Nierzadko zdarza się, że choć jesteście w małżeństwie, to tylko jeden z Was jest właścicielem nieruchomości. Być może wybudowaliście dom na działce, która należała do żony. Albo macie po prostu rozdzielność majątkową i mąż nieruchomości kupuje na siebie. W takim wypadku druga strona nie posiada prawa własności do nieruchomości mieszkalnej. Jeśli ma też mniej niż 45 lat, to droga otwarta do tego, by kupiła mieszkanie dla siebie i skorzystała z Bezpiecznego Kredyt 2%… Nic bardziej mylnego.

Kryterium wiekowe spełnione, brak prawa własności też, ale nie zgadza się stan cywilny. Mimo rozdzielności majątkowej nadal pozostajesz w małżeństwie, więc nie możesz przystąpić do programu jako singiel!

WAŻNE! Małżeństwa z rozdzielnością majątkową jeśli chcą skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2% muszą wnioskować wspólnie!

Rozwodnik = singiel?

Jak ma się sprawa, gdy małżeństwo się rozpadnie? Tym razem rzeczywiście jest to rozwiązanie, choć nie polecam jeśli macie się rozwieść tylko po to, by skorzystać z kredytu. Po rozwodzie instytucja małżeństwa zostaje rozwiązana i jeśli spełniasz pozostałe założenia programu, to możesz wziąć Bezpieczne Kredyt 2%.

Czy można dobrać rodziców do kredytu?

Kredyt jest przeznaczony dla młodych, a te osoby, które niedawno podjęły pracę zarobkową mogą nie mieć wystarczającej zdolności kredytowej, by samodzielnie kupić nieruchomość. Nawet jeśli przy Bezpiecznym Kredycie zdolności mają być wyższe niż przy standardowej hipotece.

W poprzednim programie (Mieszkanie dla Młodych) popularnym rozwiązaniem było dobranie rodziców do kredytu w celu poprawy zdolności kredytowej. Tutaj nie ma takiej możliwości.

WAŻNE! Do Bezpiecznego Kredytu nie będzie można dobrać współkredytobiorców w celu poprawy zdolności kredytowej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Mogą Cię też zainteresować

what you need to know

in your inbox every morning
popup