Blog dla osób chcących ogarnąć swoje finanse.

Budowa domu, a Bezpieczny Kredyt 2%

Budowa domu przy finansowaniu Bezpiecznym Kredytem 2% wzbudza wiele emocji. Poprzedni program wsparcia o nazwie „Mieszkanie dla Młodych” nie przewidywał preferencyjnych kredytów na ten cel. Istnieje jednak wiele wątpliwości, przez co ludzie wstrzymują się z rozpoczynaniem budów czy dokończeniem budowy w oczekiwaniu na start programu.

Jeśli chcesz wiedzieć jaki możesz mieć wkład własny przy budowie domu, ile kredytu dostaniesz i czy stan zaawansowania budowy ma znaczenie, to przeczytaj ten wpis.

budowa domu, dokończenie budowy Bezpieczny Kredyt 2%

Finansowanie budowy domu znacznie różni się od kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Żeby pomóc dobrze Ci przygotować się do takiego kredytu, przygotowaliśmy cykl artykułów, w których poruszamy najważniejsze aspekty tego rodzaju transakcji. Wszystko co powinieneś wiedzieć na ten temat znajdziesz poniżej.

 1. Kredyt na budowę domu – wszystko co musisz wiedzieć
 2. Budowa domu, a Bezpieczny Kredyt 2%
 3. Kosztorys budowlany, a kredyt hipoteczny: Jak rozliczyć się z budowy domu?
 4. Koszty budowy domu wg banków – Kalkulator!

Budowa domu, a bezpieczny kredyt 2% -

Termin budowa domu wydaje się dość jasny jednak jak to zwykle bywa diabeł tkwi w szczegółach. Patrząc bardziej wnikliwie w programie Bezpieczny Kredyt 2% będzie możliwe finansowanie m.in.

Cele kredytowania:

 • budowa domu
 • dokończenie rozpoczętej budowy
 • zakup działki i budowa domu
 • zakup domu w budowie i dokończenie budowy

Wszystko na temat kredytu na budowę domu znajdziesz w artykule:

Kredyt na budowę domu – wszystko co musisz wiedzieć

Więcej na temat celów kredytowania oraz samego programu przeczytasz w artykule:

Bezpieczny Kredyt 2% – nie będzie na 2%. Co trzeba wiedzieć?

Budowa domu, a wymagany wkład własny

Dużo sprzecznych informacji jest przy okazji dyskusji na temat maksymalnej wysokości wkładu własnego, która umożliwia wzięcie BK2%. No to po kolei.

Minimalny wkład własny:

 • 10% lub 20% – w zależności od wymogów danego banku
 • 0% – w przypadku skorzystania z Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego

Jeśli jesteś właścicielem działki i na niej budujesz dom, to jej wartość (a nie cena po której kupiłeś) jest Twoim wkładem własnym. W przypadku, gdy jednym kredytem wnioskujesz o finansowanie zakupu działki i budowy domu, to masz możliwość wzięcia kredytu bez wkładu własnego. Korzystasz wtedy ze wsparcia w ramach dwóch programów (Bezpieczny Kredyt 2% i Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy).

Więcej na temat Kredyt bez Wkładu Własnego w poniższym wpisie:

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy, czyli Mieszkanie bez wkładu własnego

Budowa domu, a maksymalny wkład własny

Więcej emocji wzbudza ta druga strona, czyli ile maksymalnie zaangażowanych środków możesz mieć w inwestycję. Zaglądamy do ustawy, a tam art. 3 ust. 3, pkt 1 brzmi następująco:

„Rodzinny kredyt mieszkaniowy i bezpieczny kredyt 2% mogą zostać
udzielone
bez wkładu własnego kredytobiorcy albo z wkładem własnym
kredytobiorcy nie wyższym niż 200 000 zł

Ale dalej jest jeszcze kolejny zapis:

W przypadku gdy wkładem własnym kredytobiorcy jest
wyłącznie
nieruch
omość gruntowa niezabudowana domem jednorodzinnym,
budynkiem w obrębie którego znajduje się lokal mieszkalny oraz na
której nie znajdują się obiekty budowlane związane z budową takiego
domu lub budynku,  rodzinny kredyt mieszkaniowy albo bezpieczny kredyt 2% może zostać
udzielony bez spełnienia warunków, o których mowa w ust. 3 pkt 1, jeżeli
łączna wysokość tego wkładu i tego kredytu nie przekracza 1 000 000

Podsumowując. W przypadku budowy, gdy posiadasz „gołą” działkę nie interesuje Cię limit wkładu własnego w kwocie 200.000 zł. Tutaj są następujące ograniczenia:

 • maksymalna kwota kredytu – 500.000 zł dla singli i 600.000 zł dla gospodarstw domowych
 • wartość inwestycji (kredyt + wkład własny) nie może przekroczyć 1.000.000 zł

Czyli jeśli jesteś właścicielem działki o wartości 300.000 zł, a chcesz budować dom za 500.000 zł, to łapiesz się do programu.

Mała kwota na dokończenie budowy?

Niestety w drodze naniesienia poprawek został wprowadzony kolejny zapis dotyczący tym razem posiadania działki z rozpoczętą budową domu. Tu okazuje się, że limit 200.000 zł jest kluczowy. Przekroczenie wkładu własnego powyżej tej wartości niekoniecznie eliminuje Cię z programu, ale znacznie ogranicza dostępną kwotę.

W przypadku gdy wkładem własnym kredytobiorcy jest wyłącznie nieruchomość gruntowa niezabudowana domem jednorodzinnym, budynkiem w obrębie którego znajduje się lokal mieszkalny oraz na której przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy rozpoczęto budowę domu jednorodzinnego, kredyt, o którym mowa w art. 2 pkt 1a ustawy zmienianej w art. 28, może zostać udzielony bez spełnienia warunków, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 28, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jeżeli łączna wysokość tego wkładu i tego kredytu nie przekracza 1 000 000 zł, a kredyt ten jest udzielany w celu pokrycia całości albo części wydatków związanych z dalszą budową tego domu, w tym z jego wykończeniem.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, kwota kredytu, o którym mowa w art. 2 pkt 1a ustawy zmienianej w art. 28, nie może przekroczyć:

1)     100 000 zł albo

2)     150 000 zł w przypadku, o którym mowa w art. 9a ust. 6 pkt 2 ustawy zmienianej w art. 28.”

dokończenie budowy Bezpieczny Kredyt 2%

Podsumowując. Przypominam zapisy dotyczące ograniczeń kwotowych przy budowie domu:

 • maksymalna kwota kredytu – 500.000 zł dla singli i 600.000 zł dla gospodarstw domowych
 • wartość inwestycji (kredyt + wkład własny) nie może przekroczyć 1.000.000 zł

Powyższe limity obowiązują, gdy posiadasz samą działkę lub rozpocząłeś budowę domu, ale łączna wartość wkładu własnego nie przekracza 200.000 zł.

WAŻNE!

Jeśli natomiast jesteś w trakcie budowy i dotychczasowy jej koszt + wartość działki przekraczają 200.000 zł, to maksymalna kwota kredytu, którą dostaniesz to:

 • 150.000 zł – dla gospodarstw domowych
 • 100.000 zł – dla singli

Przeczytaj także:

Rozdzielność majątkowa i rozwód, a Bezpieczny Kredyt 2%

153 odpowiedzi

 1. Panie Bartoszu, może Pan mi nieco pomoże. Będę bardzo wdzięczny.
  Planowałem udział w programie BK2 (wkład to działka o wartości ok. 250 tys), jednak po pewnej aktualizacji programu i narzuconych, minimalnych cen za m2 – domu (często w okolicach 3500 – 4000zł) projekt mojego domu ok. 200m2 – mocno przekracza kwotę 500 tys, które mogłem uzyskać. Czy jest jakieś wyście z tej sytuacji?

  Słyszałem że są niektóre banki, które liczą metraż mieszkalny ( nie użytkowy) – tym samym możemy „zaoszczędzić” metraż garażowy, czy ten dedykowany dla kotłowni. Dodatkowo – możemy starać się na stan domu w stanie deweloperskim?.

  1. Witam
   To prawda, banki różnią się pomiędzy sobą pod względem limitów, które przyjmują oraz pomieszczeń, których powierzchnię uwzględniają do wyliczeń. Proszę w prywatnej wiadomości przekazać więcej szczegółów to pomożemy.

 2. Witam,
  czy na chwilę obecną wiadomo, który bank nie bierze pod uwagę jeśli chodzi o powierzchnię użytkową garażu ? Oraz jak podchodzą do tematu piwnicy? Chcielibyśmy wziąć bk2%, ale wymarzony dom ma 156m2 plus 25m2 garażu i 70 m2 piwnicy. Wkładem własnym byłaby oczywiście działka… mamy tez oszczędności ale one na pewno nie mogłyby być wzięte pod uwagę.
  Rozumiem, że to raczej nie przejdzie i będziemy musieli pomyśleć o zwykłym kredycie hipotecznym?
  Dziękuję za odpowiedź.

 3. Chcę kupić działkę z rozpoczętą budowa. Obecny stan to stan surowy zamknięty. Działka z rozpoczeta budowa kosztuje 550 tys. W którym banku jest to do zrobienia w ogóle? Podobno Pekao nie sfinansuje zakup + dokończenie budowy w kredycie 2%

  1. Alior też odpada, by w przypadku domów wymagają 44% wkładu własnego, co praktycznie wyklucza wszystkie budowy. Dziwne wytyczne przyjęli. Zostają właściwie mBank i PKO BP, ale pytanie, czy dom spełnia wymogi banku odnośnie minimalnych kosztów budowy domu.

 4. Witam. Czyli jeśli mam działkę warta Ok. 150k i chce kredyt 600 k plus 50 k planuje włożyć w gotowce to kosztorys rozpisuje i tak na 800k? Oczywiście kredyt we dwójkę.
  Tak poza tym jaki przelicznik przyjmuje VeloBank za m2 i czy jest coś czego nie wlicza do ppe. Użytkowej np. Garażu kotłowni?

  1. W kosztorysie uwzględniamy tylko koszt budowy domu. Muszę mieć zestawienia poszczególnych powierzchni, żeby móc się wypowiedzieć, czy koszt budowy domu mieści się w limitach.

   1. Poniżej powierzchnie
    Parter:Wiatrołap 7,70; spiżarka 2,17; kuchnia 15,71; salon jadalnia 38,31; przedpokój 2,08; pokój 9,83; łazienka 3,72; kotłownia 5,7; garaż 36,71 razem 121,93. Piętro hol schody 16,04; łazienki 7,08+4,17; pokoje 9,61+15,92+14,44+17,64; garderoba 5,18; pom.gosp 4,01 razem 94,09. Razem dom 216,02.
    Wiem ze np Pekao pomija garaż lub inne pomieszczenie niemieszkalne, jak podchodzi do tego np VeloBank? PKO BP? Bo przy PKO BP nawet przy jakimś przeliczniku przy pietrze to się nie zepnie jeśli kosztorys mam na 600k może 650 zrobić bo rozumiem ze wtedy ten wkład gotówkowy mogę dodać i nie może być wyższy niż różnica między 200k a wartością działki?

    1. PKO BP przyjmuje 4200 zł/m2. O podejściu Velobanku na razie szczerze mówiąc nie mam wiedzy jak podchodzą do budowy. Obawiam się, że z taką powierzchnią domu nie ma szans na BK2%. Trzeba byłoby zrobić zmiany w projekcie, najlepiej poddasze nieużytkowe i wtedy nie byłoby problemu.

     1. Dziękuje za podpowiedzi. Pozwolę się w przyszłości skontaktować w razie korzystania z kredytu.

 5. Dzień dobry. W 2021 roku rozpoczęliśmy z mężem budowę domu jednorodzinnego za gotówkę. Jednak ów dom jest budowany na działce rolnej, mąż nie spełniał więc warunków aby wnioskować o pozwolenie na budowę na siebie – nie był rolnikiem, w związku z czym pozwolenie na budowę zostało wydane na jego ojca, rolnika. I tak tez do tej pory wszystko widnieje w dokumentach, właścicielem działki i budowanej nieruchomości jest ojciec męża. Aktualnie posiadamy stan deweloperski tejże nieruchomości. Interesuje nas bezpieczny kredyt2% na dokończenie budowy domu. Aktualnie mąż spełnia warunki (posiada hektar gruntów rolnych) pozwalające mu przepisać nieruchomość i działkę w formie darowizny. Czy darowizna działki z domem który nie jest i nie był mieszkalny, gdyż jest nieukończony, również dyskwalilfikuje nas z kredytu 2%?
  Zawiły przypadek, ale jeśli to możliwe proszę o odpowiedź 🙂

  1. Jeśli nie ma pozwolenia na użytkowanie to można przepisać i nie będzie problemów z uzyskaniem kredytu. Max kwota na dokończenie budowy to będzie 150.000 zł (a wartość domu po wybudowaniu musi być nie większa niż 1 mln zł)

 6. Mam działkę na której chce wybudować dom na kredyt 2%. Dokupiłam druga dzialke po sąsiedzku o pow. 1 ar. Warunki zabudowy obejmują tylko tę pierwsza działkę, na której będzie stał dom. Czy dostanę kredyt 2 % skoro nie można mieć innej nieruchomości ?

 7. Dzień dobry. Dwa lata temu wzięłam z mężem kredyt hipoteczny na działkę. Cały czas go spłacamy. Obecnie do spłaty pozostało ok. 75 tysięcy. Kredyt był wzięty w banku Millennium. Czy jest na chwilę obecną możliwość przeniesienia takiego kredytu do innego banku i wzięcia kredytu 2 % na budowę domu na tej działce?

  1. Sam kredyt na działkę nie wyklucza skorzystania z programu. Jednak Bezpieczny Kredyt nie może być udzielony na refinansowanie kredytu. Są 2 rozwiązania:
   1. Spłata kredytu gotówką i wniosek o Bezpieczny Kredyt na budowę
   2. Najpierw refinansowanie kredytu do banku, który bierze udział w Bezpiecznym Kredycie 2%, a potem BK2% na budowę

 8. Dzień dobry, czy jeżeli przed zakończeniem 3 lat odkładania pieniędzy na koncie mieszkaniowym rozpocznę budowę domu (najchętniej z kredytem 2%), to utracę wypłacaną premię?

  Przykładowo: Zakładam konto teraz, więc pieniądze mogę wypłacić w marcu 2027. Czy już pod koniec 2026 roku mogę wziąć kredy na dom i rozpocząć jego budowę?

 9. Czy jeżeli według kalkulacji banku na budowę domu będę potrzebował minimum 680 000 zł a kredyt mogę uzyskać jako singiel na 500 000 zł to muszę wykazać, że posiadam własne środki na koncie różnicę tj. 180 000 zł aby uzyskać BK 2% ? Dodam że jako wkład własny chcę ująć działkę z wydanym pozwoleniem o wartości około 50 000 zł a resztę wkładu z uzyskać z gwarancji BGK

  1. Jaki bank wyliczył takie koszty? Pewnie trzeba spróbować w innym. Działka o wartości 50.000 zł + 180.000 zł wkładu własnego przekracza 200.000 zł, więc dostanie Pan max 100.000 zł na budowę, więc transakcja nie spina się. Gwarancja z BGK to tak na prawdę kwota kredytu objęta gwarancją, czyli jako singiel nie może Pan dostać 500.000 zł na budowę + gwarancję, bo to oznaczałoby przekroczenie maksymalnej dostępnej kwoty kredytu w programie.

   1. PKO BP – 4200 zł (125,87 + garaż 31,67 + pralnia 4,85 m²) = 682 038 zł Taką otrzymałem kalkulację oraz informacje od doradcy, że muszę wykazać posiadane środki na koncie, tj. różnicę pomiędzy 500 000 zł a 682 038 zł. Teraz zastanawiam się czy doradca dobrze to zinterpretował

     1. Chodzi też o to, że ja nie zacząłem jeszcze budowy i wkładem własnym była by wyłącznie działka, a w ustawie doczytałem, że suma działki i kwoty kredytu może w takiej sytuacji wynieść do 1 mln zł. Natomiast ja mogę uzyskać w ramach programu BK2% max 500 000 zł

 10. A czy wkładam własnym może być działka o wartości 100 tys i gotówka 300 tys plus kredyt 500tys. Łącznie 900 tyś. Dziaka bez rozpoczętej budowy. Singiel. Działka zagrodowa, na której może budować rolnik z dochodami z umów o dzieło na poziomie 20 tys/miesięcznie.

 11. Dzień dobry,
  w warunkach banków jest kilka spraw kluczowych dla mnie niejasnych. Po pierwsze:
  1. Kwota minimalna za m2 budowy. Jeśli jest jakaś kwota minimalna, która przyjmują banki, to znaczy, że dla danego projektu może być przyjęta wyższa kwota za m2 niż ta minimalna? Jeśli tak, to od czego zależy ten wzrost kwoty? Które banki przyjmują najniższe kwoty?
  2. Które banki przyjmują wnioski o kredyt na budowę do stanu deweloperskiego?
  3. Kiedy banki szacują koszt budowy na podstawie powierzchni użytkowej, to co dokładnie wlicza się w ta powierzchnie? Czy kotłownia, garaż, pralnia również zaliczane są do powierzchni użytkowej?
  Wiadomo, które banki wykluczają pewne pomieszczenia z powierzchni użytkowej?
  Pozdrawiam serdecznie

  1. 1. Każdy bank przyjmuje inne koszty budowy. W miarę sensowne ma Pekao SA, ale nie określają wprost tylko indywidualnie podchodzą do klienta.
   2. PKO BP, Alior i Pekao SA przyjmą wnioski na budowę do stanu deweloperskiego
   3. Część banków przyjmuje tylko użytkową, inne z garażem, jeszcze inne uwzględniają kotłownię. Proszę o kontakt bezpośredni to przeprowadzimy szczegółową analizę w jakim banku mogą Państwo wziąć kredyt i pozwolimy przejść przez procedurę kredytową.

   Zakładka -> kontakt

 12. Czy łapiąc się na 150K na dokończenie budowy muszę ukończyć budowę, czy mogę wziąć drugi kredyt na tą samą nieruchomość na zwykłych warunkach? 150k nie wystarczy na wykończenie domu…

  1. Dzień dobry, ja z podobnym pytaniem. Przekraczamy wkład własny 200 tys, czy możemy wziąć te 150 tys do stanu deweloperskiego? A później kolejny kredyt?

 13. Posiadam własną działke niezabudowaną chciałbym wybudować dom o powierzchni urzytkowej 160m2 i nieurzytkowe podasze 80m2 kosztorys budowy jest wyceniony na 738tys czy mogę wnioskować o bezpieczny kredyt jeśli moja zdolność będzie na 400tys i niewystarczy wklad własny na pokrycie całego kosztorysu

  1. Nie. Trzeba spróbować w innych bankach. Nie wszystkie mają tak wysokie wymagania odnośnie kosztów budowy jak PKO BP. W dodatku niedługo wchodzą kolejne banki, np. Santander i Millennium. Millennium dobrze liczy zdolność i można budować do stanu deweloperskiego, więc może tam pojawi się możliwość. W razie czego zapraszam do kontaktu.

 14. Dzień dobry. Jeżeli chodzi o kredyt na dokończenie budowy domu to czy warunek braku posiadania mieszkania na własność również obowiązuje? W naszym przypadku wkład własny wynosi ponad 500 tys. zł, jesteśmy na etapie wykończenia do tego doszłyby dodatkowo prace na zewnątrz – tarasy, kostka , ogrodzenie. Czy w przypadku posiadania mieszkania i nieruchomości na której trwa budowa mamy szansę na kredyt? Pozdrawiam serdecznie

 15. Dzień dobry,

  Czy dla poniższych danych wejściowych byłaby szansa na kredyt 2% w którymś z banków?

  * Para z 1 dzieckiem, brak ślubu
  * 1. osoba osiągnęła w 2022 r. dochód 290 000 PLN (JDG, ryczałt)
  * 2. osoba pracuje na 1/8 etatu na UOP (1/8 pensji minimalnej)
  * Mamy kupioną działkę za ok. 200 tys. PLN
  * Mamy projekt domu o powierzchni domu ok. 160 m (brak garażu)
  * Mamy 100 000 PLN w gotówce na ew. wkład własny poza działką
  * Chcielibyśmy wnioskować o finansowanie tylko do stanu deweloperskiego; reszta z bieżących dochodów

  1. Dzień dobry. Żeby szczegółowo przeanalizować transakcję z ustaleniem zdolności kredytowej, proszę o bezpośredni kontakt (zakładka kontakt). Pomożemy przejść przez cały proces kredytowy.

 16. Dzień dobry czy po 1 lipca możliwe jest zalanie fundamentów i rozpoczęcie budowy nieprzekraczajace wraz z działką wartości 200 tyś zł , aby ubiegać się o kredyt w wysokości 600 tys zł?

 17. Chcemy wziąć z mężem kredyt na budowę domu. Mamy działkę, projekt i pozwolenie. Mąż od 3 miesięcy pracuje w Polsce na umowę na czas nieokreślony (wcześniej pracował u zagranicznego pracodawcy), ja pracuje od dwóch lat w Polsce tez na umowę na czas nieokreślony. Czy mamy szanse dostać kredyt jeśli mąż ma tylko trzy wpływy polskiej wypłaty czy musimy czekać kolejne tezy miesiące żeby mieć 6 polskich wypłat?

 18. Dzień dobry,

  Dzień dobry,

  Czy można wziąć BK 2% na budowę domu o takiej powierzchni:

  Powierzchnia domu – 155 m²
  Powierzchnia garażu w bryle – 38 m²
  Powierzchnia kotłowni – 7 m²

  Czy nie przekroczy to limitów budowy domu za metr w banku PEKAO?

   1. Pekao SA podchodzi uznaniowo do minimalnych kosztów budowy. Nie mają ustawionych na „szytwno” jak w większości banków, więc składałbym wniosek „do stanu deweloperskiego”.

 19. Dzień dobry,
  Czy jest szansa na dostanie kredytu na budowę domu biorąc dochody tylko z ostatnich 3 miesięcy? Jest szansa ze któryś z banków zaakceptuje takie dochody: Żona na działalności z dochodem około 3000-3500 netto, a ja na umowie o prace 5000netto, ale dopiero od tego miesiąca. Wcześniej żona praktycznie wychodziła na działalności na 0, a ja 3000 netto, wiec zdolność praktycznie zerowa. Chcielibyśmy w tym roku spróbować wziąć kredyt 2% na budowę. Powierzchnia około 165m2, działka wartość 80 000, wkład własny 120 000. Jaka obecnie banki biorą wartość za m2 powierzchni użytkowej do stanu deweloperskiego?

  Dziękuje za pomoc

  1. Przy działalności gospodarczej banki uwzględniają dochód na podstawie PITu za rok 2022 oraz dochodów tegorocznych. Jak był słaby PIT, to niestety będzie trzeba zbudować zdolność i wnioskować w kolejnym roku.
   Poniżej 3000 m2 żaden bank nie bierze. 165m2 to już z garażem, czy tylko użytkowa?

   1. 165m2 + garaż. Wstępne wyliczenie przy 3200/m2 to 517 000, więc 400 000 kredytu potrzebujemy. Wkładu własnego mamy więcej, ale przy wliczeniu wartości działki nie możemy chyba wziąć mniejszego kredytu, a większego wkładu własnego? A czy w naszym przypadku moja pensja na poziomie 6000 netto od lipca mogłaby by pomoc aby spróbować w tym roku?

    1. Ja osobiście radziłbym odczekać z 6 miesięcy i zbudował z żoną zdolność kredytową. PKO BP liczy zdolność na podstawie ostatnich 6 miesiącu. Druga opcja, to zmiana projektu na do o mniejszym metrażu. 3 opcja to odczekanie 1-2 miesięcy na to jak wejdzie do programu więcej banków i przyjrzenie się ich ofertom. Trzeba dopasować kosztorys do możliwości zarobkowych. Według mnie 3500 zł za m2 powierzchni użytkowej to absolutne minimum jakie trzeba zakładać do kosztorysu.

     1. Zgadzam się w większości. Wejdzie np. mBank, który liczy średni dochód z 3 miesięcy, choć mają wysokie koszty budowy. W Aliorze można spróbować. Nie wiem jednak czy 6000 zł/mc na 2 osoby wystarczy na zdolność 400.000 zł, wg mnie zabraknie. Pewnie będzie trzeba odczekać i tak do kolejnego roku.

     2. To w takim razie w ogóle nie będzie brany przychód z działalności? Nawet jeżeli zrobię powiedzmy do grudnia 30 000 dochodu?

      Dziękuje za pomoc i przepraszam ze tak dopytuje, ale po prostu jestem zatrudniony w rodzinnej firmie i ZUS jest dosyć wysoki, dlatego nie chce za wcześnie budować sobie zdolności jeżeli nic mi to nie da.

     3. Widzi Pan, tu jest sporo do przeanalizowania, więc ciężko jednoznacznie w komentarzu przygotować Panu plan działania, bo musimy mieć więcej informacji. Jaki dochód z działalności zostanie przyjęty to zależy od banku, dochodu na PIT za rok 2022 i jak wygląda rok obecny.
      Pan z kolei jeśli jest zatrudniony w firmie rodzinnej, to często banki zażądają dodatkowo zaświadczenia z ZUSu i mogą wtedy patrzeć na dłuższy okres dochodu, czyli np. 12 miesięcy.
      Proszę o kontakt bezpośredni – w zakładce kontakt ma Pan numer do mnie lub można wypełnić formularz – a pomożemy przygotować się Panu do kredytu.

 20. Witam.
  Mamy z Żoną budowę w stanie surowym zamkniętym+instalacje.
  Do dokończenia budowy trzeba nam mniej więcej 250k
  Chcieliśmy się starać o 150k jednak zastanawiamy się czy to wystarczy na stan deweloperski tak aby Alior lub inny bank zakwalifikował nas do kredytu.
  Żona na umowie o pracę(4.5k)
  Ja na ryczałcie 5.5% (189k przychodu za zeszły rok, 150k przez ostatnie 12 miesięcy.
  Jak Pan ocenia nasze szanse na kredyt?
  Pozdrawiam

  1. Na pierwszy rzut oka wygląda to nieźle. Proszę o kontakt telefoniczny, potrzebuję większej ilości informacji, by przygotować plan działania. Nr telefonu w zakładce kontakt.

 21. Witam, planuję zacząć budowę domu, pow. użytkowa ok 199m2, z garażem i pomieszczeniem gospodarczym 242m2. Dom z poddaszem użytkowym, doprowadzenie do stanu deweloperskiego.
  I tutaj pytanie czy można budować budować Dom z Bezpiecznego kredytu do stanu deweloperskiego? Czy musi być wykończony?
  Czy we wniosku kredytowym można zaznaczyć tylko parter do stanu deweloperskiego, a poddasze do wykonania w późniejszym terminie?
  Wartość działki ok 200-250tys zł.
  Zastanawiam się nad kredytem 2%. Jako singiel chciałabym wziąć maksymalną kwotę kredytu 500tys zł . Miejsce budowy to województwo Dolnośląskie. Czy bank przy takiej powierzchni weźmnie mnie pod uwagę przy BK2%?

  1. Licząc samą powierzchnię użytkową to mamy 500.000 zł : 199 m2 = ok. 2.500 zł/m2
   Aktualnie żaden bank nie przyjmie tak niskiego kosztu budowy niestety.

 22. Dzień dobry,

  Zastanawiam się nad BK2 2% na budowę domu jednak mam pewne wątpliwości tzn:
  – posiadam działkę budowlaną warta ok 350 k zł
  – aktualnie kończymy projekt indywidualny domu parterowego ok 145 m plus 33 m garaż (doklejony do bryły budynku)
  – zakładałem budżet 750 k zł na budowę do stanu deweloperskiego
  Moje pytanie jest takie czy jakiś bank udzieli 600 k kredytu BK2% przy takim metrażu ?
  Druga kwestia to łączna wartość max 1 mln zł to chodzi o kredyt BK2% plus wartość działki czy realna wartość domu w stanie deweloperskim po wybudowaniu?
  Bo np wg kosztorysu może być blachodachówka a podczas budowy np będzie zmiana na dachówkę ceramicznna z dopłatą z własnych środków.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam Daniel

  1. Można spróbować w Pekao SA. Wartość domu po wybudowaniu szacuje wnioskodawca na etapie procesu kredytowego. Po oddaniu domu do użytkowania nikt już wartości nie weryfikuje. Jak Pan wrzuci w budowę ze swoich środków jeszcze dodatkowo 500.000 zł, to nie będzie z tego tytułu konsekwencji. Ważne, by na etapie analizy zmieścić się w kosztorysie i wartości.

 23. Witam, planuję zacząć budowę domu, pow. użytkowa ok 155m2, z pomieszczeniem gospodarczym 177m2, z garażem 218m2. Dom piętrowy, doprowadzenie do stanu deweloperskiego. Wartość działki ok 100tys zł. Zastanawiam się nad kredytem 2%. Jako singiel chciałbym wziąć maksymalną kwotę kredytu 500tys zł + dołożyć wkład własny pieniężny. Miejsce budowy to województwo śląskie. Czy zmieszczę się w limitach kosztów budowy za m2 wymaganych przez banki?

 24. Dzień dobry,
  czy jeśli kupie działkę z domem, który nadaje się tylko do wyburzenia, to po wyburzeniu mogę wnioskować o kredyt? Wartość calej działki z obecnymi zabudowaniami to 190 000.

  1. Wg mnie nie. Nieruchomość musiałaby zostać wycofana z użytkowania na podstawie decyzji organu
   nadzoru budowlanego, w związku z katastrofą budowlaną lub skutkami klęsk żywiołowych. Inne wypadki wykluczają.

 25. Witam
  A co w sytuacji kiedy chciałoby się wziąć kredyt 2% na 250 tys na budowę domu w stanie deweloperskim mając działkę wartą 80 tysięcy. Czy można później po zamknięciu kredytu, odebraniu wszystkich transz i udokumentowaniu wszystkiego wykańczać dom za kwotę jaka się podoba czy będzie to przekroczenie 200 tys wkładu własnego?

  1. Można, bo kredyt będzie rozliczony. Jeśli dany bank finansuje budowę do stanu deweloperskiego i zmieści się Pani w wymogach minimalnego kosztu budowy danego banku wg kosztorysu, to jest zielone światło.

 26. Alior odmówił przyjęcia wniosku na kredyt na budowę domu.
  Twierdzi, że nie przyjmują wniosków, bo mają wymóg wysokiego LTV (ponad 40%), a bezpieczny kredyt taki wyklucza. Jak stwierdzono nie mogą ubezpieczyć niższego LTV jak robią to przy normalnych kredytach.

  1. Jak napisałem wcześniej, Alior na chwilę obecną zrobi tylko na dokończenie domu: 150.000 zł – dla gospodarstw domowych, 100.000 zł – dla singli. Adekwatnie wkład własny musi być istotnie wyższy.

    1. Skąd informacja że VeloBank jedynie 150/200 tys zł?
     Przyjmują wnioski na 600 tys zł, w przeciwieństwie do alioru.

 27. Dzień dobry,
  Na codzień mieszkam za granicą ale chciałem wybudować w Polsce dom całoroczny i zastanawiałem się czy moje okazjonalne wizyty (kilka razy w roku) spełnią kryterium „wykorzystywania na osobiste cele mieszkaniowe”? Nie zamierzam go wynajmować ani użyczać nikomu na stałe, co najwyżej okazjonalnie.
  Dziękuję i pozdrawiam

 28. Dzień Dobry,

  Panie Bartoszu czy przy wkładzie własnym 200tys jest możliwość wzięcia kredytu (600 tys) na dom od dewelopera w stanie deweloperskim za 800 tys?

  Pozdrawiam
  MW

 29. Dzień Dobry,

  Panie Bartoszu czy posiadając kredyt hipoteczny na zakup samej działku gruntowej bez rozpoczętej budowy mogę wnioskować o „bezpieczny kredyt 2%” na budowę domu na tej działce ?

  1. Dzień dobry
   Może Pan. Z tym, że żaden bank nie wpisze hipoteki na drugim miejscu w księdze wieczystej, więc musi Pan sprawdzić, czy bank gdzie aktualnie ma Pan kredyt udziela Bezpiecznego Kredytu albo zawnioskować w innym, a przed uruchomieniem działkę Pan spłaci.

 30. Mam działkę (zakupioną za gotówkę – wartość ok 200 tys). Działka jest tylko moja. Czy mogę wnioskować o kredyt 2 % ale na mieszkanie? Nie na budowę domu?

   1. To jeszcze jeden aspekt- jestem w związku małżeńskim (z rozdzielnością majątkową), ale mąż ma mieszkanie .. czy to nie jest wbrew wytycznym do tego kredytu,

    1. Jest niestety. Na liście artykułów u góry wpisu jest ten o rozdzielności majątkowej, gdzie opisałem szczegółowo sytuację. Niestety przy rozdzielności nie można przystąpić do kredytu jako singiel, tylko i tak oboje małżonków muszą przystąpić razem do kredytu.

 31. Czy jak mam już kredyt hipoteczny w banku spółdzielczym na budowę domu, ale brakuje mi właśnie tych 150 tys. to mogę ubiegać się o BK2?

 32. Witam, nasunęło mi się kolejne pytanie w związku z bezpiecznym kredytem 2% 🙂
  Chciałabym starać się o kredyt jako singiel spełniam wszystkie warunki ( tak mi się przynajmniej wydawało ).
  Czy mogę zatem starać się jako singiel o kredyt na budowę domu na działce którą zakupiłam wspólnie z partnerem ?

 33. dzień dobry
  a co w takiej sytuacji – rozpoczęta budowa, wartość > 300 tys
  wiem że 150 tys nie wystarczy mi na dokończenie – czy będzie możliwośc wzięcia 150 na 2% i resztę na normalny hipoteczny? czy tylko pożyczka gotówkowa wchodzi w grę?
  pozdrawiam

  1. Jeśli te 150 tys. zł wg kosztorysu banku wystarczy do dokończenia budowy domu to można wziąć. Może być do stanu deweloperskiego, jeśli dany bank akceptuje. Drugi kredyt hipoteczny można byłoby wziąć dopiero po ukończeniu budowy, np. na wykończenie.

   Jeśli 150.000 zł będzie niewystarczające, to BK2% odpada (nie można deklarować wniesienia jeszcze dodatkowego wkładu własnego) i trzeba finansować normalnym kredytem.

   1. bardzo dziękuję za odpowiedź

    czy mógłbym prosić o doszczegółowienie tego tematu to znaczy rozróżnienie pomiędzy kredytem 2% na dokończenie budowy domu a następnie osobny kredyt hipoteczny normalny na wykończenie domu.
    w jaki sposób miałoby to działać?
    w jaki sposób banki miałyby to rozróżnić?
    co w przypadku kredytu na wykończenie byłoby hipoteką skoro dom jak rozumiem stanowiłby hipotekę dla kredytu na 150 000 na 2%?

    interesuje mnie dokładnie taka sytuacja.

    pozdrawiam

    1. Jeśli będzie udzielony BK2%, z którego rozliczy się Pan do stanu deweloperskiego, to dalej można wziąć na wykończenie:
     – kredyt gotówkowy
     – kredyt hipoteczny (w tym samym banku, w którym jest udzielony BK2%).
     Drugi bank nie wpisze hipoteki na tej samej księdze wieczystej, więc w grę wchodzi tylko bank, w którym został udzielony pierwotny kredyt.

 34. Ile będzie czasu biorac na wybudowanie domu od podstaw BK2%? Czy są potrzebne faktury od firm czy można budować systemem gospodarczym?

 35. Witam,

  Posiadam działkę i rozpoczętą budowę w stanie surowym zamkniętym. Wartość wkładu własnego przekracza więc 200 tys, zatem mogę ubiegać się jedynie o kredyt 150tys. Przypuszczam, że do wykończenia domu pod klucz po wzięciu BK2% zabraknie mi jeszcze około 100tys zł.
  Czy bank udzieli mi BK2% w kwocie 150tys, mimo że nie będę w stanie sfinansować tą kwotą wszystkich prac budowlanych?
  Czy na brakującą kwotę mogę wziąć dodatkowy kredyt gotówkowy?

  Pozdrawiam.

  1. Udzieli pod warunkiem, że kosztorys budowlany będzie spełniał minimalne koszty budowy domu danego banku. Jeśli zdolność kredytowa pozwoli to można dobrać kredyt gotówkowy.

 36. Witam. Posoadajac działkę i rozpoczętą budowę nie przekraczającą 200tys czy mogę np wziąć 300 tyś na dokończenie bo tyle mi starczy. Czy bank liczy za m2 do stanu deweloperskiego i będę zmuszony wziąć np 400tyś?

  1. Każdy bank liczy minimalny koszt budowy. Jaka jest powierzchnia użytkowa domu bez garażu i ile ma garaż?
   Na ten moment czekamy na interpretację pewnych przepisów, bo banki nadal nie wiedzą. Pekao SA nie sfinansuje dokończenia budowy póki co, PKO BP wstępnie da 100 lub 150 tys tylko, a Alior … nie wie. Dużo jest nadal niejasności.

   1. Witam, czyli przy rozpoczętej budowie i wkładzie własnym nie przekraczającym 200k nie ma co liczyć na pełną kwotę w pko bp i SA?

     1. Dostaliśmy opracowanie z Pekao SA z odpowiedziami na zadane pytania. I uwaga! Jednak zrobią dokończenie budowy i potwierdzają wcześniejszą interpretację, którą zamieściłem we wpisie.

      Cytat: „Jeśli Klient rozpoczął budowę i aktualne zaawansowanie (wartość działki + wykonane prace) nie są większe niż 200 tyś PLN to Klient może się ubiegać o kredyt 500 tyś (singiel) lub 600 tyś (rodzina).”

   2. W Alior Banku dadzą tylko 100/150 tys. Dziś dostałem taką odpowiedź. Niestety…
    W Pekao BP dadzą, jeśli działka + wkłada na budowę < 200 tys.

    1. Na razie nie podaję tych ustaleń z bankami jako pewnik, bo mam wrażenie, że same nie do końca wiedzą. Potwierdzam Pana informacje, ale podejrzewam, że dopiero po starcie programu jak pójdą pierwsze analizy, to dostaniemy ostateczne informacje na temat podejścia banków. Jest trochę chaosu w tym.

     1. Właśnie otrzymałem odpowiedź z Alior Banku:
      1. Jeśli wkładem własnym kredytobiorcy jest tylko niezabudowana działka, na której przed 01-07-2023r. rozpoczęto budowę domu jednorodzinnego, to kredytobiorca może starać się o BK2 na dokończenie budowy domu, budowanego dotychczas za gotówkę, do 150tyś małżeństwo i rodzice/100tyś singiel, jeśli łączna wysokość tego wkładu i tego kredytu nie przekracza 1 mln zł, a kredyt jest udzielany na pokrycie całości lub części wydatków związanych z dalszą budową tego domu (w tym wykończeniem)
      2. Jeżeli łączna wartość działki oraz rozpoczętej budowy nie przekracza 200tyś zł (maksymalny dopuszczalny wkład własny) to kredytobiorca może starać się o kredyt w pełnej wysokości (500 lub 600 tyś. zł)

     2. Nie wiem jaką odpowiedź Pan dostał, ale na stornie Alior Banku jest jasno napisane:

      „Możesz złożyć wniosek o Bezpieczny kredyt 2 procent jeśli:

      nie masz wkładu własnego,
      Twój wkład własny jest nie wyższy niż 200 tys. zł,
      bez powyższego ograniczenia, jeśli wkładem własnym jest wyłącznie:
      nieruchomość gruntowa niezabudowana domem jednorodzinnym/budynkiem z lokalem mieszkalnym/obiektami związanymi z budową takiego domu/budynku lub,”

      Dlatego na dokończenie budowy z działką i rozpoczęta budową póżniej 200 tys. zł zrealizuje na dziś tylko Pekao BP i Pekao S.A.
      Velo Bank podobnie jak Alior.

 37. Dzień dobry,

  Chciałem zapytać się o swoją sytuację bo w pozostałych odpowiedzi nie byłem w stanie wyciągnąć prawidłowych wniosków.
  – Posiadam działkę, na której nie zacząłem jeszcze żadnych prac budowlanych, jest to „goła działka” a jej wartość to ok. 130 000PLN
  – Chcę postawić na niej dom 104m2 powierzchni użytkowej, wykonawca wycenia budowę na 500 000 PLN w stanie deweloperskim (stan zamknięty z wewnętrznymi instalacjami, w 100% gotowy pod wykończenie)
  – W wykończenie mieszkania będę musiał włożyć dodatkowe 150 000PLN z własnych oszczędności

  Czy w takiej sytuacji mogę ubiegać się o kredyt 2%? Czy bank sfinansuje budowę domu do stanu deweloperskiego (zakładając, że spełnie ich warunki co do min. ceny m2 powierzchni)? Czy możliwe jest przy BK2% wykończenie domu ze środków z poza kredytu?

  1. Tak. Jaki to bank to zależy już od wewnętrznych procedur, bo nie wszystkie banki sfinansują budowę do stanu deweloperskiej, ale nie powinno być problemów z transakcją.

 38. Witam konkretny przykład.
  Działka z rozpoczęta budową
  Działka 100 tys + budowa już około 400 tys
  Czy to 150 wchodzi w grę na dokończenie ??

 39. Witam,
  Podłączam się pod zapytanie odnośnie posiadania działki wraz z rozpoczęta budową lecz nie przekraczającą 200k. Czy wiadomo coś więcej czy w takim przypadku można starać się o 500k ?

  1. Zgodnie z informacją z Ministerstwa, można wnioskować o pełną pulę. Czekam jeszcze na interpretację poszczególnych banków, jak dostanę odpowiedź, to dam znać

  2. Dostaliśmy opracowanie z Pekao SA z odpowiedziami na zadane pytania. I uwaga! Jednak zrobią dokończenie budowy i potwierdzają wcześniejszą interpretację, którą zamieściłem we wpisie.

   Cytat: „Jeśli Klient rozpoczął budowę i aktualne zaawansowanie (wartość działki + wykonane prace) nie są większe niż 200 tyś PLN to Klient może się ubiegać o kredyt 500 tyś (singiel) lub 600 tyś (rodzina).”

 40. Witam, nie potrafię znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Mam działkę wartość ok 100k do tego zrobiony fundament, czy w takiej sytuacji mogę wnioskować o pełną kwotę czy tylko 150k na dokończenie?

  1. Zgodnie z informacją z Ministerstwa, można wnioskować o pełną pulę. Czekam jeszcze na interpretację poszczególnych banków, jak dostanę odpowiedź, to dam znać

 41. Ok, ale w poprawce do pkt 3. jest napisane, że kredyt może być udzielony bez spełnienia warunków ust.3 pkt 1 (200k lub działka bez budynku), jeżeli łącza wysokość tego wkładu i tego kredytu nie przekracza 1 mln zł.
  Czy ten zapis nie sprawia, że jednak osoby z działką i rozpoczętą budową powiedzmy do stanu sso, również łapią się na program?

 42. Planujemy zakupić działkę i wybudować na niej dom. Koszt działki około 250 tys. Czy to oznacza, że dom musi być wartości max 750 tys? Czy ten limit 1000000 dotyczy jak już się posiada działkę? Para z 1 dzieckiem

  1. Wydaje mi się, że dom może być o wartości max 600 tys zł, bo taki maksymalnie kredyt dostaniecie przy kredycie 2% i mając działkę jako wkład własny zdaje się, że innego wnieść nie mozecie. I to musi w kosztorysie (te 600 tys zł.) być minimum stan deweloperski, a chyba najlepiej wykończeniowy.
   Problem jest wtedy gdy metraż domu w projekcie mnożąc przez minimum jaki bank przyjmuje za M2 przekaracza te 600 tys zł. Nie wiem co wtedy?

   1. Ciekawe pytanie. Podpytam banki, bo proceduralnie nie powinno być problemów, by zawnioskować o kwotę 600.000 zł z kosztorysem na 750.000 zł (150.000 wniesione z własnych środków dodatkowo). Ale nie wiem jaka będzie interpretacja banków, czy nie będzie tak jak Wojciech pisze. Dam znać jak uda mi się ustalić

    1. Panie Bartoszu, czy udało się coś dowiedzieć ws tych kwot minimalnych za M2 i kosztorysu przy większej powierzchni zaprojektowanego domu?

     1. Taką odpowiedź otrzymałem z Alior Banku w tej sprawie:
      „Jeżeli klient zadeklaruje dodatkowy wkład własny poza działką, wówczas obowiązuje go limit 200 tys. na łączny wkład własny (wartość działki + wkład własny)”
      Czyli w tej sytuacji nieruchomość nie załapie się na program.

 43. Czy banki będą miały minimalne limity cen za M2 aby rozpatrzyć wniosek na budowę domu? Obecnie np. PKO BP ma limit minimum 4200 zł/m2 budowy powierzchni użytkowej (liczy się też garaż w bryle) co sprawia, że aby zmieścić się i móc wziąć kredyt na budowę domu nie może być większy niż 142m2. (Czyli łącznie 600 tys zł dla małżeństwa).

  Co z większymi domami?
  Nie dostanę tego kredytu?

  1. Są banki, które mają niższe limity. Stan deweloperski w Santanderze to około 3000-3200 zł/m2. Jaka jest powierzchnia użytkowa oraz jaki duży garaż jest planowany w projekcie?

   1. Powierzchnia użytkowa 135 m2 + garaż dwustanowiskowy 35m2 w bryle.

    Czy banki udzielają kredyt na budowę domu do stanu deweloperskiego? Słyszałem, że b. niechętnie…

    Z tego co widziałem chyba tylko Santander z banków jakie zadeklarowały wejście od lipca oferty mógłby przyjąć wniosek przy takim metrażu powierzchni użytkowej (uznając, że garaż to też powierzchnia użytkowa, a zdaje się wszyscy tak liczą)

    1. Alior udziela też do stanu deweloperskiego i PKO BP. Z tym, że PKO i tak przyjmuje taki sam koszt budowy jak do stanu pod klucz, co jest wg mnie bez sensu. Wg mnie przy tym metrażu Alior i Pekao SA podejdą do tematu.

     1. Panie Bartoszu,
      Czy ma Pan może wiedzę który z banków -Alior, PKO SA, Velo Bank przyjmie wniosek na wyżej opisana sytuację metrażu domu?

      Dziś dowiedziałem się, że PKO BP nie przyjmie wniosku, bo tam minimum za M2 (zarówno stanu deweloperskiego jak i domu wykończonego) to 4200 zł/M2, co przy tym metrażu przekracza 600 tys zł.

     2. Działałbym w Pekao SA i Aliorze. Nie mają wprost zdefiniowanych minimalnych kosztów budowy, ale u nich powinien zmieścić się Pan w limitach. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu – w zakładce kontakt.

 44. Mam działkę + rozpoczętą budowę (zalany strop) , wartość budowy to 120 tys. , działka wartość 500 tys , ale jest z darowizny , czy wtedy też się to wlicza ? Mogę starać się o większy kredyt czy tylko 150 tys ( dodam że żonaty +2 dzieci)

   1. A jeśli bank nie bierze pod uwagę działki, ponieważ mowia ze jest z darowizny i nie wlicza się do wkładu własnego

 45. Jestemy właścicielami działki z rozpoczętą budową (fundamenty). Działka została zakupiona z kredytu gotówkowego. Czy będzie możliwość „wciagniecia” tego zadłużenia i refinansowania go bezpiecznym kredytem?

   1. A czy zdolność kredytowa będzie liczona w taki sam sposób jak przy obecnych kredytach hipotecznych, czy może dojdą kolejne wytyczne?

    1. Zdolność będzie wyższa, bo ma być liczona po preferencyjnym oprocentowaniu. Komisja Nadzoru Finansowego w drugiej połowie czerwca ma przygotować Rekomendację w tym zakresie

 46. Witam.Mam pytanie.Jezeli posiadam działkę o wartości 150 tys i buduje dom w który zainwestowałem też 150 tys to razem wkładu własnego jest 300tys.Rozumiem że wtedy mogę wnioskować o kwotę max 150 tys.Zaznaczam że żonaty i 2 dzieci.Ale co jeśli mam kredyt gotówkowy 100 tys?

  1. Tak, maksymalna dostępna kwota to 150 tys. zł. Tutaj jeszcze trzeba się upewnić, że bank zaakceptuje taki kosztorys (trzeba oddać dom do użytkowania). Kredyt gotówkowy nie jest przeszkodą, oczywiście wpływa na zdolność kredytową, ale jeśli mają ją Państwo mimo pożyczki, to nie ma problemu.

 47. działka i stan otwarty dopiero do kupienia jeśli otrzymam kredyt, To nie jest w tej chwili moja własność.

  1. Tak, ale wartość transakcji przekracza limity programu. Zakup + budowa to co najmniej 850.000 zł w tym przypadku. Max w programie to 500 tys. zł na kredyt (chyba, że 600 tys. z żoną lub Partnerką) i 200.000 zł wkładu własnego, czyli łącznie 700.000 zł

 48. Witam, a co jeśli chcę wziąć kredyt na zakup działki z rozpoczętą budową. Np Działka + stan otwarty za 350 tys a wnioskuję o 500 tys + wkład własny, żeby starczyło na stan zamknięty.

  1. To wg mnie przekroczy limity. Jak mamy samą działkę to obowiązuje ta wartość łączna na koniec budowy do miliona złotych. Jeśli jednak celem kredytu jest zakup + dokończenie budowy, to już wracamy do limitów (500 lub 600 tys. zł + max 200.000 zł wkładu własnego).

   U Pana mamy:
   – kredyt 500.000 zł
   – działka + stan otwarty 350.000 zł
   To już nam daje łącznie 850.000 zł, czyli ponad limit.

   Dodatkowo wspomniał Pan o stanie zamkniętym. Budowa może być sfinansowana pod warunkiem oddania domu do użytkowania (stan pod klucz lub deweloperski w niektórych bankach)

 49. Czy jeśli mam działkę i rozpoczętą budowę tj. postawione tylko fundamenty ale wartość działki wraz z fundamentami nie przekracza 200tys zł to czy mogę starać się o kredyt 500tys czy przysługuje mi tylko 100tys?
  Informacje są sprzeczne na temat rozpoczętej budowy…

   1. Dzięki za odpowiedź. Inni eksperci twierdzą że jeśli mam rozpoczętą budowę to nie mogę starać się o więcej niż 100tys..

    1. Nie odpowiadam za interpretację innych ekspertów 🙂 Jutro mamy pierwsze spotkanie z bankiem w sprawie programu, podzielę się tym, jakie jest ich zdanie na ten temat 🙂

     1. Witam,
      Również jestem w tej samej sytuacji, proszę o informację.
      Tak wstrzymałbym się z budową.

     2. Na razie Pekao SA stwierdziło, że w ogóle nie będą udzielać kredytów na dokończenie budowy domu jeśli jest rozpoczęta! Dopiero później wrócą do finansowania tego celu. Czekam na info z Alior Banku i PKO BP.

     3. Bez sensu… W takim razie trzeba czekać na informacje z innych banków..

     4. Bez sensu… W takim razie trzeba czekać na informacje z innych banków…

    2. Dostaliśmy opracowanie z Pekao SA z odpowiedziami na zadane pytania. I uwaga! Jednak zrobią dokończenie budowy i potwierdzają wcześniejszą interpretację, którą zamieściłem we wpisie.

     Cytat: „Jeśli Klient rozpoczął budowę i aktualne zaawansowanie (wartość działki + wykonane prace) nie są większe niż 200 tyś PLN to Klient może się ubiegać o kredyt 500 tyś (singiel) lub 600 tyś (rodzina).”

 50. Pytanie o sytuację podaną jako przykład:
  działka 300tys /wkład wł/ + kredyt bk2% 500tys

  Gdy na etapie budowy pojawi się konieczność poniesienia dodatkowego kosztu np. 50tys. Na skutek podwyżki ceny, czy koniecznosci zmiany podwykonawcy, to czy istnieje mozliwosc poniesienia tego kosztu w Gotowce z własnych środkow?

  1. Tak. Na etapie przygotowania wniosku wypełniamy kosztorys dla banku i wpisujemy odpowiednie kwoty. Bank potem nie weryfikuje, czy rzeczywiście wydaliśmy dokładnie tyle na odpowiednią pozycję, faktur nie trzeba przedstawiać. Robimy zdjęcia lub jedzie rzeczoznawca i jeśli jest wybudowane to akceptują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Mogą Cię też zainteresować

what you need to know

in your inbox every morning
popup