Blog dla osób chcących ogarnąć swoje finanse.

Kredyt dla obcokrajowca - jak dostać?

Kredyt dla obcokrajowca na zakup nieruchomości to temat coraz bardziej popularny w Polsce. Jeszcze niedawno większość banków niechętnie udzielało kredytów osobom spoza Polski. Jednak napływ imigrantów w ostatnich latach i wzrost zainteresowania kupowaniem mieszkań na własność spowodował, że banki otworzyły się na nowych klientów. Jeśli jesteś z Ukrainy, Białorusi, czy innego kraju i chcesz wziąć kredyt hipoteczny na nieruchomość w Polsce to ten wpis pokaże Ci jak to zrobić.

kredyt dla obcokrajowca

Czy trzeba mieć numer Pesel?

Zaczynamy od najprostszego wariantu. Jeśli dłużej już mieszkasz w Polsce i masz też polskie obywatelstwo, to otrzymujesz dowód osobisty i nie masz problemu, by przystąpić do kredytu pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej.

Obywatelstwo polskie jednak nie jest wymagane. Znacznie ułatwia sprawę posiadanie numeru Pesel, który otrzymasz jeśli zameldujesz się w Polsce na pobyt stały lub czasowy. Brak PESEL praktycznie uniemożliwia na ten moment uzyskanie kredytu hipotecznego.

Karta pobytu

Podstawowym dokumentem umożliwiającym Ci otrzymanie kredytu jest karta pobytu. Może ona być wydana na stałe lub na czas określony. Zdarza się, że przy kredycie gotówkowym czy hipotecznym, kredyt dostaniesz na taki okres na ile ważna jest karta pobytu. Częściej jednak możesz wnioskować na długi okres kredytowania jeśli spełnisz minimalny okres ważności banku.

Ile musi być ważna karta pobytu w poszczególnych bankach?:

  • wydana na stałe
  • więcej niż rok do przodu
  • więcej niż 6 miesięcy do przodu
  • wystarczy, że jest ważna na moment składania wniosku

Podejścia banków jak widać są różne. To, że jeden bank wydał Ci odmowę, nie oznacza, że w kolejnym również ją dostaniesz

Jakie dokumenty są wymagane?

Najczęściej obcokrajowcy muszą przedstawić dwa dokumenty:

  • kartę pobytu z nadanym nr pesel
  • paszport

Poza tym podobnie jak każdy, będziesz musiał przedstawić dokumenty dochodowe i od nieruchomości, którą będziesz kupował.

Czy narodowość może być przeszkodą?

Generalnie banki nie są rasistami i nie dyskryminują tego z jakiego kraju pochodzisz. Jeśli zgromadzisz wymagane dokumenty i masz zdolność kredytową, to nie będzie problemem znalezienie dla Ciebie finansowania.

Żyjemy jednak w wyjątkowych czasach, w których Rosja zaatakowała Ukrainę i jest uznana za kraj wrogi, więc rzeczywiście w niektórych bankach jeśli jesteś obywatelem Rosji to nie masz szans na otrzymanie kredytu. Podobnie jest w przypadku Białorusinów.

Nie oznacza to jednak, że nie masz szans w żadnym banku. W 3 może 4 możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Mogą Cię też zainteresować

what you need to know

in your inbox every morning
popup