Blog dla osób chcących ogarnąć swoje finanse.

Koniec dopłat do BK2% - limit na 2024 rok wyczerpany

Koniec dopłat do Bezpiecznego Kredytu 2%! Dziś, tj. 29 grudnia jest ostatni dzień na rejestrację wniosków o BK2%. mBank, który został ostatni na placu od godziny 21:00 nie będzie przyjmował wniosków o kredyt z dopłatami.

Ustawowy limit dopłat na 2024 r. oficjalnie został wykorzystany w 90%, co powoduje, że pojawi się komunikat o wyczerpaniu środków na ten rok.

Czy jeśli zdążyłeś złożyć wniosek, a nie masz decyzji to dostaniesz dopłaty?

Czy program będzie kontynuowany, czy może zastąpiony innym?

koniec dopłat BK2%

Koniec dopłat do BK2% na 2024 rok

Wczoraj Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował oficjalny komunikat na swojej stronie:

Z zarejestrowanych w systemie ewidencji dopłat wniosków o udzielenie Bezpiecznego kredytu 2% wynika, że osiągnięte zostały ustawowe progi limitów dopłat (90 proc. dla roku 2024 i 75 proc. dla kolejnych lat). Dlatego 1 stycznia 2024 r. opublikujemy w Biuletynie Informacji Publicznej BGK komunikat o wstrzymaniu przyjmowania wniosków przez banki kredytujące od dnia następnego (2 stycznia 2024 r.).

Jednocześnie informujemy, że prawo do dopłat uzyskają kredytobiorcy, których wnioski złożone do 31 grudnia 2023 roku włącznie, zostaną prawidłowo zarejestrowane przez banki kredytujące w systemie ewidencji dopłat do końca dnia 7 stycznia 2024 r.

Link do komunikatu: Informacja dot. osiągnięcia ustawowych progów limitów dopłat w Bezpiecznym Kredycie 2% – BGK

Złożyłeś wniosek, nie masz decyzji - dostaniesz dopłaty?

Na 2024 rok rząd zaplanował w budżecie 941 mln zł na dopłaty do Bezpiecznego Kredytu 2%, co miało starczyć na około 50 000 kredytów. Już teraz wiemy o przeszło 55 tys. podpisanych umów, a jeszcze mnóstwo wniosków jest w procesie. Dodatkowo średni udzielony kredyt jest o około 20% wyższy niż przewidzieli to ustawodawcy. Wynika to pewnie z braku konieczności wnoszenia wkładu własnego w ramach programu.

Po przekroczeniu 90% limitu dopłat na 2024 BGK miał ogłosić koniec przyjmowania wniosków. Z racji jednak tego, że zadeklarowano, że wszyscy którzy złożą wniosek w 2023 roku dostaną dopłaty, to mimo, że limit został przekroczony już wcześniej, była możliwość składania wniosków praktycznie do końca roku.

Jeśli wniosek będzie kompletny to banki mogą rejestrować dopłaty do 7 stycznia 2024 dla złożonego już wniosku. Brak podpisanej umowy czy choćby otrzymania ostatecznej decyzji nie oznacza, że nie otrzymasz dopłaty.

Koniec dopłat - co dalej?

Koniec dopłat do Bezpiecznego Kredytu 2% dotyczy na razie 2024 roku. Sam program przewidziany jest do 2027 roku, a wysokości limitów na dofinansowanie opisałem w poniższym artykule.

Wnioski o Bezpieczny Kredyt 2% – do kiedy można składać?

Prawdopodobnie jednak program zostanie zmodyfikowany lub zastąpiony innym programem nowego rządu. Jak będzie on wyglądał i kiedy wejdzie w życie? Tego nie wiemy, ale coś mi podpowiada intuicja.

Wybory w roku 2024:

  • 7 kwietnia – wybory samorządowe
  • 9 czerwca – wybory do Parlamentu Europejskiego

A jak to przy okazji wyborów bywa… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Mogą Cię też zainteresować

what you need to know

in your inbox every morning
popup