Blog dla osób chcących ogarnąć swoje finanse.

Ile jest pieniędzy na świecie?

By odpowiedzieć na pytanie: ile jest pieniędzy na świecie, nie wystarczyłoby sprawdzić ilości występującej gotówki, czy wybitych monet. Od wielu lat banki centralne na świecie drukowały pieniądze na potęgę, choć słowo „drukowanie” jest bardziej metaforą niż dosłownym określeniem. Aktualnie większość kapitału występuje w formie elektronicznego zapisu, a nie jak kiedyś banknotu czy bilonu. Jakie wartości otrzymamy gdyby podsumować ilość gotówki, depozytów w bankach, kryptowalut czy instrumentów pochodnych? Przyjrzyjmy się monstrualnym liczbom, które pokazują jak świat został opanowany przez pieniądz w formie elektronicznej, którego nie możesz ani dotknąć, ani zobaczyć.

ile jest pieniędzy na świecie

Pieniądze w gotówce i depozyty w bankach

Wbrew pozorom, gotówka stanowi tylko niewielki margines ogólnej wartości pieniędzy zapisanych w formie elektronicznej. Gdyby wszyscy klienci na raz poszli do banków, by wypłacić swoje oszczędności, banki w mig stałyby się niewypłacalne. Pieniądz w postaci fizycznej, czyli wyrażony w monetach i banknotach, to około 6 bilionów dolarów, czyli 6.000.000.000.000 $. Kwota niby olbrzymia, ale w porównaniu z tym co krąży na rynkach finansowych w postaci elektronicznej, to stanowi ona ledwie 0,6% globalnego kapitału.

Jeśli dodamy do tego czeki oraz tzw. depozyty, czyli środki na rachunkach oszczędnościowych, czy lokaty, to liczba ta rośnie do ok. 90 bln USD, czyli 90.000.000.000 $ (stan na koniec 2020 r.)

Ile jest kryptowalut na świecie?

Zanim przejdę do gigantycznych liczb, które towarzyszą rynkom kapitałowym, przyjrzyjmy się kryptowalutom. Jeszcze 10 lat temu mało kto słyszał o powstałym w 2009 roku Bitcoinie, a jeszcze mniej osób było w stanie przewidzieć, że rynek krypto stanie się za chwilę najdynamiczniej rozwijającą się gałęzią świata finansów.

O tempie rozwoju niech świadczy fakt, że jeszcze w maju 2020 roku, ogólną wartość kryptowalut na świecie szacowano na ok. 244 miliardy dolarów. W marcu 2022 rynek był wyceniany już na więcej niż 3 bln USD. Czyli wzrósł 10 – krotnie w ciągu niecałych 2 lat. Od momentu wybuchu wojny jednak mamy do czynienia z potężną korektą, która wycenia obecnie rynek crypto na wartość około 1 bln USD.  

Poniżej wykres głównej kryptowaluty jaką jest Bitcoin, który dobrze obrazuje z jak dynamicznie zmieniającym się rynkiem mamy do czynienia. Warto tylko wspomnieć, że od początku swojego istnienia do dnia dzisiejszego zwiększył swoją wartość o około … 43 miliony %!

Wykres Bitcoina od początku notowań:

bitcoin

Ile jest długu na świecie?

Żeby nie było zbyt kolorowo, to nie jest tak, że masowe „drukowanie” pieniędzy, czy „kopanie” kryptowalut powoduje, że tylko się bogacimy. Cały świat się zapożycza, największe gospodarki świata wraz z rozwojem zwiększają swoje zadłużenie. Do Twojej wyobraźni niech przemówi fakt, że prawie 80% wszystkich dolarów, które krążą aktualnie po światowych rynkach zostało wytworzonych po roku 2020, co doskonale obrazuje poniższy wykres.

ilość dolara

Źródło: Rada Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej (USA), M1 [M1SL], pobrane z FRED, Bank Rezerwy Federalnej w St. Louis; https://fred.stlouisfed.org/series/M1SL, 20 czerwca 2022 r.

Wg Międzynarodowego Funduszu Walutowego, na koniec 2020 roku wartość globalnego długu można oszacować w granicach 226 bilionów USD!

 

Akcje, derywaty, instrumenty pochodne

Naprawdę gigantyczne wartości zobaczymy dopiero, gdyby przyjrzeć się globalnym wartościom inwestycji w różne instrumenty rynków kapitałowych. Gdyby uwzględnić akcje, obligacje, opcje, kontrakty terminowe futures i inne instrumenty pochodne, to wg nieoficjalnych danych mówimy o przedziale wartości pomiędzy 558,5 bilionów USD, a … 1 trylionem USD!

Liczba ta ledwo zmieści się w standardowym kalkulatorze – 1 000 000 000 000 000 $. Żeby wyrazić to w złotówkach, to należałoby jeszcze pomnożyć otrzymaną liczbę x 4,4.

Polecam poniższą grafikę, gdzie serwis visualcapitalist w przejrzysty sposób obrazuje monstrualne liczby, z którymi mamy do czynienia. Przedstawia ona w przystępny sposób wartość poszczególnych klas aktywów w globalnej gospodarce. Dowiesz się jaka jest łączna wartość m.in:

  • srebra
  • nieruchomości
  • kryptowalut
  • gotówki
  • depozytów
  • papierów wartościowych
  • instrumentów pochodnych
  • i wiele innych

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Mogą Cię też zainteresować

what you need to know

in your inbox every morning
popup