Koszty budowy domu wg banków - Kalkulator!
Kupiłeś działkę, masz projekt budowlany, pozwolenie na budowę i chcesz składać wniosek o kredyt na budowę domu. Nagle dostajesz odmowę, bo bank twierdzi, że budowa takiego domu kosztuje minimum 200 000 zł więcej. Okazuje się, że banki przyjmują minimalne koszty budowy domu i nie dadzą Ci finansowania jeśli nie spełnisz ich wymogów.
To, że jeden bank nie da Ci kredytu w takiej sytuacji, nie oznacza, że nie da Ci inny. Różnice w szacunkach pomiędzy poszczególnymi kredytodawcami mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.
Jako pierwsi publikujemy uniwersalny kalkulator, który wyliczy minimalne koszty budowy domu przyjmowane w poszczególnych bankach!
Minimalne koszty budowy domu - od czego zależą?
Jeśli wolisz wersję video, to temat budowy domu omawiałem na również na swoim kanale Youtube. Zapraszam do oglądania i komentowania.
Finansowanie budowy domu znacznie różni się od kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Żeby pomóc dobrze Ci przygotować się do takiego kredytu, przygotowaliśmy cykl artykułów, w których poruszamy najważniejsze aspekty tego rodzaju transakcji. Wszystko co powinieneś wiedzieć na ten temat znajdziesz poniżej.
Czynników, które mogą wpływać na minimalne koszty budowy przyjmowane przez dany bank jest co najmniej kilka. Pamiętaj, że bank udzielając Ci kredytu na budowę oczekuje, że zabezpiecza się na przyszłej nieruchomości gotowej, tj. oddanej do użytkowania. Nie możesz zatem wziąć kredytu i sfinansować budowy np. do stanu surowego otwartego z założeniem, że resztę dokończysz sobie sam.
Bank kredytuje budowę domu do stanu:
- wykończonego (pod klucz)
lub - deweloperskiego (nie każdy bank)
Warunkiem rozliczenia się z bankiem jest więc oddanie domu do użytkowania (zgłoszenie zakończenia robót budowlanych) i udokumentowanie.
Co jeszcze wpływa na minimalne koszty budowy w danym banku?:
- powierzchnia użytkowa
- powierzchnia garażu
- powierzchnia kotłowni i pomieszczeń gospodarczych
- budowa do stanu deweloperskiego czy pod klucz
- lokalizacja (województwo)
- czy jest piwnica
W każdym banku inne koszty budowy
Różnice między bankami mogą być kolosalne, z racji tego, że do obliczeń przyjmują inną powierzchnię Twojego domu (użytkowa lub całkowita). A minimalny koszt budowy może być ustalony na zupełnie innych cenach za m2.
Limit kosztów jest zwykle ustalony od 3200 zł/m2 do nawet 4500 zł/m2, co przy przemnożeniu przez powierzchnię nieruchomości może decydować, czy dostaniesz kredyt na budowę domu czy nie. Omówmy to na przykładzie.
Powierzchnia domu, od której bank liczy koszt budowy:
- tzw. użytkowa mieszkalna
- użytkowa (użytkowa mieszkalna + kotłownia + pomieszczenie gospodarcze + garaż)
- użytkowa z garażem (ale bez kotłowni i pomieszczeń gospodarczych)
Przykład powierzchni w projekcie budowlanym:
- powierzchnia użytkowa mieszkalna – 150 m2
- garaż – 40 m2
- kotłownia – 5 m2
- pomieszczenie gospodarcze – 5 m2
Bank X przyjmuje minimalny koszt budowy na poziomie – powierzchnia całkowita x 4 200 zł/m2. Minimalny koszt = 200 m x 4 200 zł/m2 = 840 000 zł
Bank Y przyjmuje 3 500 zł/m2 licząc tylko od powierzchni użytkowej mieszkalnej.
Min koszt = 150 m x 3 500 zł/m2 = 525 000 zł
Różnica w koszcie budowy pomiędzy poszczególnymi bankami to 60% w tym przypadku i ponad 300 000 zł!
Powyższe wyliczenia pochodzą z artykułu, który znajdziesz pod poniższym linkiem:
Minimalne koszty budowy domu - kalkulator
Jako pierwsi publikujemy uniwersalny kalkulator minimalnych kosztów budowy domu, które są przyjmowane przez poszczególne banki. Wystarczy, że wypełnisz dane odnośnie metrażu domu, który budujesz oraz czy planujesz tam piwnicę czy nie i zobaczysz jaki jest minimalny szacunkowy koszt budowy Twojego domu.
Dane Nieruchomości
Cecha Nieruchomości | Wartość |
---|---|
Czy jest piwnica | |
Powierzchnia użytkowa (m²) | |
Powierzchnia garażu (m²) | |
Pow. pomieszczeń gospodarczych (m²) |
Minimalne Koszty Budowy
Bank | Stan deweloperski (PLN) | Pod klucz (PLN) |
---|
*Pekao SA – tutaj kosztorys podpowiada sugerowany koszt budowy, jednak możemy wnioskować o kwotę niższą. Czy otrzymasz zgodę zdecyduje już analityk. Zdarzało się, że przechodziły wartości prawie 20% niższe niż sugerowane w kosztorysie (np. 400 000 zł zamiast 480 000 zł).
Wyniki obejmują parametry minimalne. Pamiętaj, że ostatecznie poszczególne instytucje mogą przyjmować inne wartości, na co może mieć wpływ choćby lokalizacja. Niektóre banki różnicują koszty w zależności od województwa, w którym budujesz nieruchomość.
Z doświadczenia widać, że najdroższa budowa wg banków jest takich lokalizacjach jak:
- Warszawa
- województwo Wielkopolskie
- województwo Opolskie (nie wiem czemu, ale tak jest)
Pamiętaj! Kalkulator ma charakter poglądowy.
Zanim złożysz wniosek o kredyt, to skonsultuj się z dobrym pośrednikiem kredytowym, który pomoże Ci odpowiednio przygotować się do kredytu na budowę domu i pomoże z wypełnieniem kosztorysu. Oczywiście zapraszamy do współpracy, niezależnie od tego, z której miejscowości jesteś.
Możesz nie zgadzać się z tym, że banki mają swoje minimalne koszty budowy domu. Możesz wymogi uznawać za absurdalne, bo przecież dużo zrobisz sam albo z teściem. Wiem, że materiały budowlane załatwi szwagier, a wujek prowadzi firmę budowlaną i sprzeda Ci materiały po cenach hurtowych.
Jednak z mojego doświadczenia (a kredytów na budowę udzieliłem sporo) pamiętam tylko jedną sytuację, by klient wybudował dom taniej niż zakładał biorąc kredyt (pozdrawiam Łukasz :)) i jeszcze mu zostało. W zdecydowanej większości przypadków klienci i tak nie wyrabiają się i muszą dokładać ze swoich, by wykończyć dom. Pamiętaj, że preferencje zmieniają się w trakcie budowy, dochodzą nieprzewidziane sytuacje, a ceny materiałów również ulegają sporym wahaniom.
Planując budowę, zawsze do zakładanych kosztów inwestycji dołóż minimum 20% albo i więcej, najwyżej zostanie 🙂 Choć pewnie nie.
- Bartosz Nowak
- 4 kwietnia, 2024
- 6:50 am
- No Comments