Blog dla osób chcących ogarnąć swoje finanse.

Usunięcie WIBOR na podstawie wyroku sądu! Ile w tym prawdy?

Usunięcie WIBORu z umowy kredytowej, dzięki czemu obniży się klientowi rata kredytu z 6700 zł/mc do 1700 zł/mc. To temat który rozgrzewa kredytobiorców. Problem w tym, że Sąd w Katowicach nie uznał, że WIBOR jest nieprawidłowo stosowany. A takie informacje pojawiają się w mediach. W tym przypadku wskaźnik został zawieszony na czas trwania procesu. Jednak w razie niekorzystnego wyroku klient będzie musiał zaległe odsetki spłacić! Żeby nie było niejasności, przyjrzyjmy się co oznacza postanowienie sądu, o którym mowa i czy jest szansa na usunięcie WIBORu.

Usunięcie WIBOR

Co wiemy, a czego nie o sprawie?

Sprawa dotyczy kredytu hipotecznego udzielonego przez ING Bank Śląski opartego o zmienną stopę procentową wyliczaną na podstawie ustalonej przez bank marży + wskaźnika WIBOR. Nie jest podana informacja, z którego roku jest wspomniany kredyt, co może być istotne dla sprawy. W 2017 roku bowiem weszła w życie nowa ustawa o kredytach hipotecznych, w której zostało wprowadzonych mnóstwo obowiązków informacyjnych nałożonych na banki jak choćby konieczność informowania o ryzyku zmiennej stopy procentowej czy przekazywania klientom formularzy informacyjnych.

Skutkiem wyroku Sądu dotyczącego kredytu w PLN opartego o zmienną stopę procentową rzeczywiście jest obniżenie raty klienta o 5.000 zł/mc poprzez usunięcie wskaźnika WIBOR. Klient będzie spłacał swoje zobowiązania płacąc kapitał + odsetki wyliczone na podstawie oprocentowania równego marży z umowy kredytowej (w tym przypadku 2,19%).

Jest to jednak tymczasowe zabezpieczenie na czas trwania procesu sądowego. Oznacza to, że klient owszem, ponosi znacznie niższe koszty niż wynikałoby to z umowy kredytowej. Jednak w przypadku przegranej sprawy, istnieje ryzyko, że „zaoszczędzone” odsetki będzie musiał bankowi oddać! W wyroku nie ma mowy o unieważnieniu wskaźnika WIBOR na stałe z umowy o czym informuje wiceprezes Związku Banków Polskich!

Usunięcie WIBOR czy jest możliwe?

Aby móc zastosować w/w zabezpieczenie sąd musiał uznać roszczenia klienta za „uprawdopodobnione”. Czyli że istnieje szansa na usunięcie WIBOR z umowy kredytowej w tym przypadku z dwóch przyczyn, zgodnie z argumentami wnoszonymi przez Kancelarię prowadzącą sprawę klienta:

  • bank nieprawidłowo poinformował konsumenta o konsekwencjach zmiany wysokości oprocentowania oraz skali ryzyka związanego ze zmienną stopą procentową
  • wadliwy jest sposób ustalania oprocentowania w oparciu o stopę referencyjną WIBOR

Pragnę podkreślić, że to już i tak dużo i warto śledzić dalej losy postępowania. Nie zmienia to jednak faktu, że do uznania umów kredytowych za nieważne jak w przypadku frankowiczów, czy całkowitego usunięcia WIBORu droga jeszcze daleka. Wspomniane postępowanie może potrwać jeszcze kilka lat, więc przestrzegam przed przedwczesnym hurraoptymizmem. Kancelarie Prawne z pewnością poczują teraz krew namawiając swoich klientów do składania masowych pozwów już teraz. Choć wg mnie by nie ponosić niepotrzebnych kosztów, warto się wstrzymać i doglądać jak ostatecznie rozwiąże się sytuacja. W przypadku wydania przez Sąd korzystnego ostatecznego wyroku dla kredytobiorców, szansa na wygrane batalie przez kolejnych wzrośnie.

Przeczytaj także: WIBOR zostaje do 2025 roku! WIRON od grudnia 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Mogą Cię też zainteresować

what you need to know

in your inbox every morning
popup