Blog dla osób chcących ogarnąć swoje finanse.

Koniec podwyżek stóp procentowych?! Drożej to już było!

Koniec podwyżek stóp procentowych, to komunikat na który z niecierpliwością czekają posiadacze kredytów hipotecznych w Polsce. Póki co taki nadal się nie pojawił, ale jest kilka symptomów, które wskazują na to, że jesteśmy tego bliscy. Czy przy tak wysokiej inflacji jest możliwe, by cykl podwyżek stóp procentowych został zakończony? Dlaczego Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi z rzędu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie i czy jest szansa, że prędzej ujrzymy obniżki stóp % niż ich dalsze wzrosty? Czyżby szczyt oprocentowania kredytów hipotecznych jest właśnie teraz?

koniec podwyżek stóp procentowych

Stopy procentowe bez zmian

Dla porządku ustalmy jak aktualnie kształtują się wysokości stóp% w Polsce:

  • stopa referencyjna wynosi 6,75%
  • stopa lombardowa 7,25%
  • stopa depozytowa 6,25%
  • stopa redyskonta weksli 6,80%
  • stopa dyskontowa weksli 6,85%

Dla posiadaczy kredytów najważniejsza jest stopa referencyjna (zwana też główną). To od niej zależy maksymalna możliwa wysokość oprocentowania, którą banki mogą zastosować do kredytów gotówkowych, kart kredytowych czy kredytów odnawialnych. Na ten moment oprocentowanie tych produktów nie może przekroczyć 20,5%.

Stopy procentowe, a WIBOR

Brak podwyżek stóp procentowych nie oznacza, że WIBOR, który jest częścią oprocentowania kredytów hipotecznych również pozostaje bez zmian. On niestety żyje swoim własnym życiem na podstawie tego co ustalą pomiędzy sobą banki.

Wykres przedstawiający wartość wskaźnika WIBOR3M w ostatnich 3 miesiącach:

wykres WIBOR 3M - koniec podwyżek stóp procentowych
źródło: bankier.pl

Jak widać, mimo że ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce 7 września, to od tego czasu wartość wskaźnika WIBOR wzrosła o 0,45 punktu procentowego osiągając szczyt 7 listopada na poziomie 7,61%.

Jednak decyzja RPP była zaskoczeniem również dla samych banków, bo jak widać po jej ogłoszeniu WIBOR3M wyraźnie zaczął spadać. Na dzień dzisiejszy osiąga wartość 7,42% i myślę, że jest spora szansa, że w kolejnych dniach również zobaczymy jego obniżki.

Przypomnijmy, że już niedługo popularny WIBOR zostanie zastąpiony nowym wskaźnikiem o nazwie WIRON.

Więcej przeczytasz w artykule:

WIBOR zostaje do 2025 roku! WIRON dla nowych kredytów od grudnia 2022.

Koniec podwyżek stóp procentowych?

Brak podwyżek na dwóch ostatnich posiedzeniach organu decyzyjnego Narodowego Banku Polski nie oznacza wcale, że cykl został definitywnie zakończony. Nie potwierdził tego także w swojej wypowiedzi Prezes NBP Adam Glapiński. Jest jednak coraz więcej czynników, wskazujących na to, że stopy procentowe wyższe przynajmniej przez najbliższy rok nie będą.

3 powody, dla których stopy procentowe nie będą podwyższane do końca 2023 roku:

  1. Obawy o hamowanie gospodarki
    W swej projekcji Narodowy Bank Polski przewiduje wzrost gospodarczy w Polsce w roku 2023 w przedziale od -0,3% do 1,6%
  2. Bliski szczyt inflacji
    Przewidywany na marzec 2023 roku, potem powinna się obniżać, by pod koniec kolejnego roku spaść poniżej 10%
  3. Wzrost wartości polskiej złotówki
    Wartość PLN w stosunku do obcych walut wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie, co powinno pozytywnie wpłynąć na wysokość inflacji w kraju. W chwili obecnej wartość 1 dolara w przeliczeniu na krajową złotówkę wynosi 4,52 PLN/USD, choć jeszcze pod koniec września był to poziom przekraczający 5 PLN/USD.
  4. Wybory parlamentarne 2023
    Być może jest to główny powód. Tempo oraz skala wzrostu stóp procentowych w tak krótkim czasie przy jednocześnie rosnących kosztach życia powoduje wyraźny wzrost niezadowolenia u Polaków. To w sposób oczywisty może przekładać się na wyniki wyborów. W takim przypadku odpowiedzialność w postaci utraty głosów naturalnie w pierwszej kolejności poniesie partia rządząca. Dalsze zaciskanie pasa nie jest więc jej na rękę. Oczywiście Narodowy Bank Polski jest instytucją niezależną i zupełnie nie będzie się kierować preferencjami rządu, ale … tu pozostawimy kropki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Mogą Cię też zainteresować

what you need to know

in your inbox every morning
popup