WIBOR zostaje do 2025 roku! WIRON dla nowych kredytów od grudnia 2022.
27 września, KS NGR (Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej) opublikował założenia Mapy Drogowej reformy wskaźników referencyjnych. To na co czekali kredytobiorcy, czyli kiedy zostanie zastąpiony popularny wskaźnik WIBOR stosowany przy kredytach hipotecznych i jaki będzie jego następca. Kredytobiorcy mogą czuć się rozczarowani. Zmiany nie zajdą od stycznia 2023, wbrew wcześniejszym zapowiedziom.
Nowy wskaźnik WIRON jeszcze w tym roku
Co to jest WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) – indeks tożsamy z indeksem WIRD, którego nazwa została zmieniona, by lepiej odzwierciedlać jego charakterystykę. Oparty jest o jednodniowe transakcje depozytowe na rynku hurtowym (tzw. overnight). Wskaźnik ten nie uwzględnia ryzyka kredytowego w przeciwieństwie do wskaźnika WIBOR, co powoduje, że historycznie jest niższy.
Wskaźnik WIRON będzie mógł być stosowany w nowych instrumentach finansowych od grudnia 2022 roku. Nie wyklucza to jednak oparcia produktów oszczędnościowych czy kredytów o WIBOR w tym czasie, wybór należy do banków.
Wartość wskaźnika WIRON, a WIBOR
Wskaźnik WIRON jest publikowany codziennie o godzinie 13:00 na gpwbenchmark. Wg stanu na 27 września:
- WIRON = 6,27%
- WIBOR3M = 7,16%
- WIBOR6M = 7,32%
WIRON publikowany jest codziennie na stronie GPWBenchmark. Póki co przyjmuje jeszcze nazwę WIRD.
Mapa drogowa - ważne daty
Poniżej najważniejsze daty stopniowego wprowadzania wskaźnika WIRON do rynków finansowych i wycofywania WIBORu.
- grudzień 2022 – możliwość stosowania WIRONu do nowych produktów finansowych
- 2024 – obowiązek stosowania wskaźnika WIRON dla nowych produktów w tym kredytów hipotecznych
- 2025 – wycofanie WIBORu i konwersja wszystkich umów uwzględniających ten wskaźnik
Nowy wskaźnik ma być przejrzystszy, bo oparty na realnych transakcjach, a nie na wzajemnych ustaleniach pomiędzy bankami, jak to ma miejsce w przypadku WIBORu. Najważniejszą informacją dla kredytobiorców jest taka, że rzeczywiście jest on historycznie niższy. Różnice sięgają kilku dziesiątych procenta, najczęściej 0,3 – 0,5 w stosunku do WIBORu. Niewątpliwie jednak rozczarowującą informacją jest to, że jeśli spłacasz aktualnie kredyt hipoteczny w złotówkach to z WIBORem zostaniesz do 2025 roku.