Blog dla osób chcących ogarnąć swoje finanse.

Czy to koniec podwyżek stóp procentowych?

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami po raz 10 z rzędu podniosła główną stopę procentową. Zaskoczeniem była jednak skala podwyżki, gdyż wbrew oczekiwaniom ekonomistów stopa referencyjna została podniesiona o … 0,5 punktu procentowego. Spodziewano się raczej podniesienia o 0,75 lub 1 punkt procentowy. Skąd taka decyzja i czy może ona oznaczać koniec cyklu podwyżek stóp procentowych? Istnieje kilka przesłanek wskazujących na to, że modlitwy posiadaczy kredytów hipotecznych zostaną w końcu  wysłuchane i dalszych wzrostów już nie zobaczymy.

koniec podwyżek stóp procentowych

Wzrost stóp o 0,5 punktu procentowego

Wczoraj, tj. 7 lipca Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się podwyższyć główną stopę procentową o 0,5 punktu procentowego. Na ten moment wysokość stóp %  w Polsce kształtuje się na następującym poziomie:

  • stopa referencyjna (główna) 6,50%
  • stopa lombardowa 7,00%
  • stopa depozytowa 6,00%
  • stopa redyskontowa weksli 6,55%
  • stopa dyskontowa weksli 6,60%

Od tej chwili kredyty konsumpcyjne mogą być oprocentowane na maksymalnie 20%. Dotyczy takich produktów jak:

  • pożyczki gotówkowe
  • karty kredytowe
  • kredyty odnawialne
  • kredyty ratalne

Czy to koniec podwyżek stóp procentowych?

Prawdopodobnie jesteśmy już przy końcówce cyklu podwyżek stóp. Kto wie, czy nie widzieliśmy właśnie ostatniej, choć wiele będzie zależało od odczytów wskaźnika inflacji za kolejne miesiące.

Jakie sygnały świadczą, że jest nadzieja na stabilizację stopy głównej na aktualnym poziomie?

  1. W sierpniu nie będzie podwyżki stóp procentowych
    Tego możemy być w zasadzie pewni, bo w tym miesiącu … nie ma posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Kolejne planowane jest na wrzesień.
  2. Podwyżka o 0,5 punktu procentowego – poniżej oczekiwań
    Wiedząc, że w sierpniu RPP nie ma posiedzenia, można było sądzić, że podwyżka będzie nawet wyższa przed przerwą. Okazało się, że jest wręcz niższa. Jakie dane, którymi dysponuje Narodowy Bank Polski skłoniły radę do takiej decyzji?
  3. Szczyt inflacji się zbliża?
    Niektórzy twierdzą, że szczyt zobaczymy pod koniec roku lub w I kwartale 2023. Wcześniej prognozy mówiły właśnie o okresie wakacyjnym.
  4. Surowce w końcu tanieją
    Jak podaje strefainwestorów.pl Indeks surowcowy CRB spadł w ciągu miesiąca o 14%. Tanieją surowce przemysłowe, energetyczne i rolne:
    – pszenica potaniała o 35%
    – miedź o 23%
    – złoto o 4,3%
    – kukurydza i soja o 25%
    – owies, rzepak o około 30%
    – żelazo o 21%
    – srebro o 13%
    – gaz o 40%
    – ropa o 15%
    – węgiel koksowy potaniał od marca o przeszło 50%

Obawy przed recesją?

Głosy straszące gwałtownym hamowaniem gospodarki dochodzą zza oceanu, państw zachodnich UE i dotarły również do nas. Polska należała do najszybciej rozwijających się Państw UE w ostatniej dekadzie. Gwałtowne podnoszenie stóp procentowych do poziomu najwyższego w Europie miało zdusić inflację, ale nie pozostanie bez wpływu na tempo rozwoju gospodarczego. Być może NBP widzi pierwsze sygnały spowolnienia, co powstrzyma ich przed dalszym zacieśnianiem polityki monetarnej. Koniec podwyżek stóp procentowych stawiamy póki co jako tezę, nad którą warto się zastanowić, po okresie wakacyjnym z pewnością będziemy wiedzieć więcej.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Mogą Cię też zainteresować

what you need to know

in your inbox every morning
popup