WIRON zamiast WIBOR w kredycie hipotecznym w ING! Co miesiąc inna rata?
Kolejna rewolucja na rynku kredytów hipotecznych staje się faktem. ING Bank Śląski jako pierwszy bank w Polsce oficjalnie ogłosił, że od 26 czerwca 2023 będzie udzielał kredytów mieszkaniowych ze zmienną stopą procentową opartą o wskaźnik WIRON zamiast WIBORu.
Jaka jest różnica wartości pomiędzy wskaźnikami?
Jak często będzie zmieniać się oprocentowanie Twojego kredytu?

WIRON - co to jest?
WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) – indeks oparty o jednodniowe transakcje depozytowe na rynku hurtowym (tzw. overnight). Wskaźnik ten nie uwzględnia ryzyka kredytowego w przeciwieństwie do wskaźnika WIBOR, co powoduje, że historycznie jest niższy. Więcej o samym wskaźniku jak i mapie drogowej zastąpienia wskaźnika WIBOR przeczytasz w poniższym artykule.
WIBOR zostaje do 2025 roku! WIRON dla nowych kredytów od grudnia 2022
WIRON czy WIBOR, który niższy?
Wskaźnik WIRON jest publikowany codziennie o godzinie 13:00 na gpwbenchmark. Wg stanu na 30 Maja 2023:
- WIRON = 5,71%
- WIBOR3M = 6,90%
- WIBOR6M = 6,95%
Tu sprawdzisz aktualną wartość wskaźnika WIRON
Portal 300gospodarka.pl przygotował wykres porównujący WIBOR z WIRONEM od stycznia 2022 roku. Jak widać różnice są dość znaczące i powinny być dla kredytobiorców odczuwalne o ile banki nie zrekompensują sobie ich podwyżką marż.
WIRON1M - co miesiąc inna rata?
Powyższe wyliczenia wykonałem przy założeniu, że marża banku nie zmieni się. Aktualnie w ING oferowane są tylko kredyty ze stałą stopą procentową w pierwszych 5 latach, po tym czasie bank oferuje marżę na poziomie 1,64%.
Wiemy też, że powrót do zmiennej stopy procentowej od 26 czerwca 2023 będzie oparty o wskaźnik WIRON1M. I ten
„1M” ma bardzo istotne znaczenie. Otóż oznacza, że wysokość raty Twojego kredytu będzie ustalana … co miesiąc!
Ogólnie WIRON jest znacznie bardziej zmiennym wskaźnikiem niż WIBOR. Z dnia na dzień potrafi się zmieniać o wartości rzędu 0,2-0,3%. Będzie trzeba zatem przyzwyczaić się, że raty kredytu mogą się różnić o kilkanaście, nawet kilkadziesiąt złotych co miesiąc, ale w długiej perspektywie spodziewam się, że będzie to zmiana na plus.
- Bartosz Nowak
- 1 czerwca, 2023
- 7:48 am
- No Comments