Blog dla osób chcących ogarnąć swoje finanse.

Podatek PCC od zakupu pierwszego mieszkania zniesiony!

Podatek PCC od zakupu pierwszej nieruchomości mieszkalnej na własność w wysokości 0%! Sejm na ostatnim posiedzeniu przegłosował nowelizację ustawy, znoszącą podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego M.

Dla inwestorów jest także gorsza informacja. W przypadku zakupu szóstego i kolejnych mieszkań podatek wyniesie od teraz aż 6%! Jest tu jednak furtka.

Edit: Nowelizacja ustawy wchodzi w życie 31 sierpnia 2023!

podatek PCC

Podatek PCC 0% dla kogo?

Od jakiegoś czasu krążyły informacje o tym, że osoby, które będą chciały skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2%, będą mogły nabyć nieruchomość na rynku wtórnym i nie zapłacić podatku PCC 2%.

Więcej o programie we wpisie -> Bezpieczny Kredyt 2% – nie będzie na 2%. Co trzeba wiedzieć? – aktualizacja

Podatek PCC 2% zostaje zniesiony w przypadku zakupu:

  • prawa własności lokalu mieszkalnego
  • prawa własności domu jednorodzinnego
  • spółdzielczego prawa własności do lokalu mieszkalnego
  • spółdzielczego prawa własności do domu jednorodzinnego

Warunkiem jest jednak to, że nigdy wcześniej nie byłeś właścicielem nieruchomości mieszkalnej. Na stronie rządowej przeczytać można, że 0% PCC będzie przysługiwał:

„jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.”

Posiadasz nieruchomość za granicą? Zapłacisz PCC

Od pewnego czasu nieruchomości w Polsce cieszą się dużym zainteresowaniem cudzoziemców, przede wszystkim obywateli Ukrainy. Jeśli jesteś np. Ukraińcem i byłeś właścicielem nieruchomości w swoim kraju, to możesz skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2%, na pierwszą nieruchomość w Polsce. Co ciekawe jeśli jednak chodzi o podatek PCC, to nie będziesz zwolniony z jego opłacenia. Świadczy o tym interpretacja wydana przez KIS, którą przeczytasz poniżej.

Interpretacja KIS

Podatek PCC 6% dla inwestorów

W przypadku zakupu szóstego lokalu mieszkalnego lub kolejnych, to od takich transakcji zapłacisz podatek PCC w wysokości 6%! Dokładnie, zmiany jednak polegają na:

„wprowadzeniu 6% stawki PCC od zakupu szóstego i kolejnego lokalu mieszkalnego (nabywanych w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej) lub udziałów w tych lokalach.”

Oznacza, to że jeśli ktoś będzie chciał wykupić całą kamienicę lub blok to od szóstego lokalu będzie musiał zapłacić wyższy podatek. Jeśli jednak inwestujesz w nieruchomości znajdujące się w różnych lokalizacjach, to nadal będziesz płacił 2% podatek PCC.

Nowelizacja ustawy została zatwierdzona przez Sejm, czekamy teraz na podpis Prezydenta. Następnym krokiem jest publikacja Ustawy w Monitorze Polskim, gdzie poznamy datę jej obowiązywania. Planowane jest wdrożenie przepisów jeszcze przed wakacjami, co zbiegłoby się ze startem programu Bezpieczny Kredyt 2%.

Więcej na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii

2 odpowiedzi

  1. A co w przypadku małżeństw? Rozdzielność majątkowa, mieszkanie kupione przez żonę PRZED ślubem, ewentualnie nabyte w spadku po ślubie, ale wciąż trwa rozdzielność. Czy mąż może w tej sytuacji kupić swoje pierwsze mieszkanie i nie ZAPŁACIĆ 2% PCC?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Mogą Cię też zainteresować

what you need to know

in your inbox every morning
popup