Blog dla osób chcących ogarnąć swoje finanse.

Zdolności kredytowe wzrosły. Prezentujemy wyliczenia.

Zdolności kredytowe miały wzrosnąć dla oprocentowania stałego o czym pisaliśmy w ostatnim artykule. Jak się okazuje, luzowanie nastąpiło zarówno dla kredytów hipotecznych z oprocentowaniem stałym jak i opartych o zmienną stopę procentową.

Prezentujemy konkretne przykłady, jaka kwota kredytu jest dostępna po zmianach. Wyliczenia dla singla oraz gospodarstwa domowego z dziećmi lub bez, przy konkretnych kwotach dochodu.

zdolności kredytowe

O ile wzrosły zdolności kredytowe?

Większość banków szybko dostosowała swoje kalkulatory po ostatniej informacji przekazanej przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Sprawę opisywaliśmy w poprzednim wpisie:

Zdolność kredytowa zdecydowanie wzrośnie! Zmiana stanowiska KNF

W skrócie: banki do tej pory przy liczeniu zdolności kredytowej musiały doliczać do oprocentowanie kredytu 5 punktów procentowych.  Od teraz mogą stosować tzw. bufor w wysokości 2,5% (dla oprocentowania stałego) i wyższy (dla oprocentowania zmiennego). Wyższy, ale nie jest wskazane o ile, więc banki stosują go w wysokości np. 2,63%, co sprawie, że zdolność dla obydwóch wariantów oprocentowania często jest zbliżona.

Po aktualizacji kalkulatorów widzimy, że zdolności kredytowe dla poszczególnych wariantów wzrosły od 7% do nawet 25%, a to wszystko przy niezmienionych stopach procentowych. Oznacza to, że gospodarstwo domowe może dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy więcej niż jeszcze miesiąc temu.

Aktualne zdolności kredytowe - wyliczenia

Dzięki współpracy z Notus Finanse udostępniamy na poniższych grafikach zestawienie zdolności kredytowych w poszczególnych bankach przed zmianami i po ich wprowadzeniu.

zdolności kredytowe - tabela po zmianie bufora
źródło: Notus Finanse
zdolności kredytowe - zmiana bufora
źródło: Notus Finanse

Zwróć uwagę, że każdy bank przyjmuje zupełnie inne wartości w zależności od wysokości osiąganego dochodu, czy ilości osób w gospodarstwie domowym. Jedne banki bardziej preferują singli, inne z kolei lepiej liczą zdolności kredytowe dla rodzin z dziećmi. Pamiętaj, że powyższe wyliczenia mają jedynie charakter poglądowy, a zdolność kredytowa może się zmieniać niemal z dnia na dzień. Jeśli zamierzasz wziąć kredyt w najbliższym czasie, to zapraszam do kontaktu, a otrzymasz indywidualne wyliczenia uwzględniające Twoją sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Mogą Cię też zainteresować

what you need to know

in your inbox every morning
popup