Blog dla osób chcących ogarnąć swoje finanse.

WIRON po cichu przesunięty na 2027 rok, a miał już obowiązywać!

Wszystkie nowe kredyty od 2024 roku mają być już oparte o WIRON! A w udzielonych kredytach WIBOR ma zamienić się na nowy wskaźnik dla wszystkich od 2025 roku! Taki komunikat wybrzmiewał 1,5 roku temu. Mamy luty i … kredytów hipotecznych z WIRONem udziela właściwie jeden liczący się bank.

Kilkanaście miesięcy temu tak głośno było ogłaszane zlikwidowanie znienawidzonego WIBORu z umów kredytowych. Jeśli liczyłeś, że od przyszłego roku zmienią Ci indeks i spadnie Ci oprocentowanie kredytu, to … musisz jeszcze poczekać.

wiron 2027

Zmiana terminu przejścia z WIBORu na WIRON

Wg KS NGR (Komitetu Sterującego Narodowe Grupy Roboczej) do końca 2024 roku banki miały obowiązek podpisania aneksów do umów, zmieniających wskaźnik mający wpływ na oprocentowanie z WIBORu na WIRON. Z kolei od początku 2024 roku wszystkie nowe kredyty miały być już udzielane w oparciu o WIRON.

Więcej we wpisie -> WIBOR zostaje do 2025 roku! WIRON od grudnia 2022

Wg nowych założeń banki mają udzielać kredytów w oparciu o nowy wskaźnik od połowy 2024 roku, ale istniejące już umowy będą aneksowane dopiero w roku 2027 do jego zakończenia.

WIRON czy WIBOR - porównanie

W teorii może się wydawać, że nie ma to wielkiego znaczenia jaki indeks jest przyjmowany przez banki, w praktyce jednak różnicę widać gołym okiem.

Na dzień 18.02.2024 roku indeksy przyjmują następujące wartości:

  • WIRON1M – 4,94%
  • WIRON3M – 4,82%
  • WIRON6M – 5,11%

Tu sprawdzisz aktualną wartość.

  • WIBOR1M – 5,79%
  • WIBOR3M – 5,86%
  • WIBOR6M – 5,86%

Tu sprawdzisz aktualną wartość.

Od kilku miesięcy różnica pomiędzy wskaźnikami utrzymuje się w okolicach 1 punktu procentowego co przy kredycie w wysokości 300 000 zł na 25 lat daje różnicę na racie około 200 zł/mc.

WIRON w których bankach

Jak wspomniałem we wstępie artykułu na ten moment właściwie jeden liczący się bank udziela hipotek opartych o nowy wskaźnik. Wyróżnić zatem należy Bank ING. Nie bez przyczyny przekłada się to na atrakcyjność oferty, która jest nr 1 na rynku pod względem oprocentowania zmiennego. Drugim bankiem który przeszedł na nowy indeks jest VeloBank, który dopiero walczy o swój udział w rynku.

W przypadku ING warto przytoczyć ciekawostkę, że wysokość raty zmienia się co miesiąc, nie co 3 lub 6.

Więcej we wpisie -> WIRON zamiast WIBOR w kredycie hipoteczny w ING! Co miesiąc inna rata?

Kiedy zobaczymy WIRON w kolejnych bankach? Pewnie nieprędko. Oszczędność kredytobiorcy oznacza również niższe zyski dla banków, więc nie należy spodziewać się ich pośpiechu w tym temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Mogą Cię też zainteresować

what you need to know

in your inbox every morning
popup