Blog dla osób chcących ogarnąć swoje finanse.

Kup działkę w Decentraland i zarabiaj w wirtualnej rzeczywistości

Po co brać kredyt hipoteczny na mieszkanie, jak możesz kupić sobie za kilkadziesiąt tysięcy dolarów działkę, która w rzeczywistości nie istnieje? A może istnieje… Świat wirtualny rozwija się w takim tempie, że niedługo hipotekę będziesz mógł wziąć w kryptowalutach na nieruchomości, które zobaczysz tylko zakładając okulary VR. Brzmi abstrakcyjnie? Decentraland i inne wirtualne platformy nie tylko kojarzą się z rozrywką, lecz dla wielu ludzi oznaczają rzeczywistość, do której przenoszą nie tylko swoje życie, ale i biznes.

decentraland

Decentraland - słownik

Co to takiego jest ten Decentraland i dlaczego będzie o tym coraz głośniej? Decentraland jest platformą Virtual Reality zasilaną przez token ERC-20, zwany Mana, za pośrednictwem którego możesz kupować LAND jako NFT. Jeśli zrozumiałeś to znaczy, że jesteś na czasie, jeśli nie, to przyda się wyjaśnienie kilku pojęć:

  • Decentraland – platforma wirtualnej rzeczywistości
  • MANA – token używany jako waluta systemu, za pomocą której kupisz m.in. LAND. Jest ich w obiegu 2,19 mld, a na dzień dzisiejszy wartość jednego to około 0,75 Euro, czyli 3,56 zł
  • LAND – kawałek wirtualnego świata (taka działka w świecie wirtualnym)
  • Awatar – graficzna, cyfrowa postać występująca w świecie wirtualnym

Wirtualny świat - tylko dla nerdów?

Dlaczego o tym piszemy? Bo świat wirtualny przestaje być jedynie obiektem zainteresowania pasjonatów gier komputerowych. Programiści od lat tworzą nowe reguły gry i po prostu warto być świadomym tego co się wokół dzieje. 13 lat temu 1 Bitcoin był wart niewiele więcej niż 20 groszy. Dzisiejsza jego wartość oscyluje w pobliżu 20.000 USD, osiągając „na nasze” równowartość około 100.000 zł. Inwestując w 2009 roku 2 zł, dziś byłbyś milionerem.

Czy zatem kupowanie nieruchomości w wirtualnej rzeczywistości należy traktować jako ciekawostkę, czy kolejny perspektywiczny rynek z niewyobrażalnym potencjałem?

Kto kupuje nieruchomości w Decentraland?

17 marca 2021 roku została sprzedana na świecie pierwsza wirtualna nieruchomość, a konkretnie Mars House, zaprojektowaną przez artystkę Kristę Kim. Cena wyniosła wówczas 288 jednostek kryptowaluty Ether, czyli równowartość około 2 milionów złotych.

 

23 listopada 2021 platforma tokens.com ustanowiła aktualnie obowiązujący rekord, kupując działkę w Decentraland za 2,4 mln dolarów, czyli około 10 milionów złotych! Firma zamierza organizować w niej wirtualne pokazy mody dla awatarów, czyli wirtualnych przedstawień realnych osób korzystających z wirtualnej rzeczywistości. Brzmi abstrakcyjnie? To dopiero początek.

Świat przenosi się do wirtualnej rzeczywistości (VR)

Kupowanie nieruchomości, to dopiero początek. Firmy inwestują już w wirtualne światy potężne pieniądze i ma to nie tylko podłoże spekulacyjne. Choć Decentraland realnie (może to złe słowo) stał się ogólnodostępny w 2020 roku, to pomysłów na wykorzystanie oferowanych tam nieruchomości przybywa w zatrważającym tempie.

Głośne przykłady inwestycji w wirtualnej rzeczywistości:

  • Boson Protocol wykupiło działkę, by postawić wirtualne centrum handlowe
  • Barbados chce otworzyć ambasady swojego kraju w metawersach!
  • Wystawy wirtualnej sztuki prezentowanej przez artystów
  • Dzielnica Fashion Street, w której swoje posiadłości posiadają marki modowe m.in. Prada, Gucci, Ralph Lauren, Balenciaga czy Thom Browne
  • Snoop Dog czy Deadmau5 organizują eksluzywne imprezy w swoich wirtualnych rezydencjach
  • Mc’Donald’s ma serwować posiłki i napoje dla awatarów
  • poza tym wirtualnego świata weszli tacy giganci jak: Facebook, Nike, Atari, Adidas, Pricewaterhousecoopers, JPMorgan, HSBC

W Polsce pierwszą marką, która pojawiła się w świecie Decentraland jest pośrednik finansowy Notus Finanse.

Po co Ci nieruchomość w Decentraland?

Światowi giganci zwietrzyli okazję do nowej formy promocji, która ma szansę zrewolucjonizować dotychczasowe podejście do marketingu. Stworzysz sobie Awatara, który będzie chodzić ubrany w odzież Nike, Adidas, Prady czy Gucci. Zje w Mc’Donald’s burgera, potem wsiądzie w samochód znanej marki i pojedzie na koncert Snoopa. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie i tempo rozwoju świata gier czy Decentraland i Metaverse, nie ma co się dziwić, że przedsiębiorcy chcą również w tym uczestniczyć. Po co jednak nieruchomość komuś, kto po prostu chce zainwestować swoje pieniądze?

Oto znane już sposoby zarobku na nieruchomościach w świecie wirtualnym:

  • postawienie kasyna
  • wybudowanie galerii handlowej i pobieranie czynszu za wynajem od firm
  • dzierżawa swojej farmy innym graczom pod uprawę roślin, czy hodowlę zwierząt w grze
  • budowa centrum rozrywki i organizacja eventów
  • zakup i sprzedaż ziemi (LANDów)
  • wynajem posiadanych nieruchomości
  • i wiele wiele innych…

To co dla jednych jest fascynujące dla innych może być przerażające, nikt nie powinien jednak przejść obok tego obojętnie. Jesteśmy świadkami tworzenia się nowych trendów, choć jeszcze kilka lat temu jedynie scenarzyści filmów Science-Fiction wyobrażali tego typu rzeczywistość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Mogą Cię też zainteresować

what you need to know

in your inbox every morning
popup