Kredyt dla żołnierza, kredyt dla służb mundurowych
Kredyt dla żołnierza, czy policjanta kiedyś był udzielany na preferencyjnych warunkach, jednak czasy się zmieniły. Zatrudnieni w służbach mundurowych muszą spełnić podobne kryteria zdolności kredytowej co pracownicy pozostałych branż. Niezależnie od tego czy jesteś żołnierzem, policjantem, czy innym funkcjonariuszem poza wynagrodzeniem zasadniczym otrzymujesz różne dodatki, lecz nie każdy bank wszystkie uwzględnia. Które składniki wynagrodzenia są brane do zdolności kredytowej? Co z dochodem z Wojsk Obrony Terytorialnej – WOT?
Wpis należy do cyklu artykułów na temat zdolności kredytowych. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat podejścia banków do poszczególnych źródeł dochodu, co powinno Ci ułatwić przygotowanie się do kredytu hipotecznego.
- Umowa o pracę, a kredyt – jak zbudować zdolność kredytową
- Umowa zlecenie, a zdolność kredytowa kredycie hipotecznym
- Programista na ryczałcie lub IP Box – czy dostaniesz kredyt hipoteczny?
- Kredyt dla żołnierza, kredyt dla służb mundurowych
- Kredyt dla nauczyciela – podwyżka, a zdolność kredytowa
- Ukrywanie dziecka, czyli po co bankowi Twój wyciąg z konta przy kredycie?
Kredyt dla żołnierza, policjanta, służb mundurowych
Będąc zatrudnionym w służbach mundurowych jesteś traktowany przez banki podobnie jak pracownik zatrudniony na umowę o pracę. Nie ma specjalnego znaczenia czy masz właśnie taką umowę, czy kontrakt, a może powołanie do czynnej służby. Banki patrzą na Twój aktualny staż pracy oraz ewentualnie termin ważności umowy/kontraktu.
Oznacza to, musisz spełnić następujące kryteria:
- aktualne zatrudnienie od minimum 1, 3 lub 6 miesięcy
- minimalny staż pracy (aktualny i poprzedni pracodawcy, gdy jest ciągłość zatrudnienia) – 3, 6 lub 12 miesięcy
- ważność umowy na moment składania wniosku – minimum 3, 6 lub 12 miesięcy
Zwykle nie ma znaczenia to, że standardowo podpisujesz kontrakt na 2 lata i prawdopodobnie zostanie przedłużony. Jeśli na moment składania wniosku kończy się on np. za 2 miesiące, to zwykle dla banku jesteś bezrobotny.
Więcej przeczytasz w artykule: Umowa o pracę, a kredyt – jak zbudować zdolność kredytową?
Część banków honoruje tzw. promesę zatrudnienia, czyli deklarację, że na ten moment pracodawca nie widzi przeciwwskazań do przedłużenia umowy z Tobą po zakończeniu trwania obecnej. Jeśli taką uzyskasz to jest większa szansa na uwzględnienie dochodu. Niestety nie jest zbytnio praktykowane wystawianie takich dokumentów w służbach mundurowych, a banki niespecjalnie interesuje to, że pracujesz w „państwówce” i takie są praktyki.
Dochody uwzględniane do zdolności kredytowej
Poza pensją podstawową jakie składniki wynagrodzenia otrzymywane w służbach mundurowych uwzględnią banki? Niestety różnią się one w swoim podejściu i nie wszystkie wpływy są traktowane w taki sam sposób przez wszystkich kredytodawców.
Wpływy, które uwzględnią wszystkie banki:
- wynagrodzenie podstawowe
- premie (miesięczne, kwartalne, półroczne, trzynastka)
- nadgodziny
- dodatki do wynagrodzeń
Tu warto podkreślić, że są banki, które 13stkę przyjmą tylko jeśli otrzymałeś ją w ciągu ostatnich 6 miesięcy!
Pozostałe wpływy, które mogą być uwzględnione choć nie w każdym banku:
- równoważnik mundurowy
- mundurówka
- dodatek mieszkaniowy
- nagrody (jeśli mają charakter jednorazowy. to większość banków tego nie uwzględni – np. nagroda jubileuszowa
- wczasy pod gruszą
- dodatki na święta
- diety
Zdolność kredytowa służb mundurowych
Dlaczego powyższe informacje mogą mieć tak duże znaczenie dla tego czy otrzymasz kredyt? Ponieważ nie dość, że banki różnie liczą zdolność kredytową, to jeszcze 2 różne instytucje przyjmą zupełnie inny dochód do jej obliczenia.
Przykład:
- Pensja zasadnicza – 4 000 zł/mc netto
- dodatek mieszkaniowy – 730 zł/mc
- mundurówka – 2618 zł
- trzynastka – 4 000 zł
Dochód dla banku X – 4 000 zł
Dochód dla banku Y – 5 281,50 zł
Ten sam dochód, a różnica ogromna. Uwzględniony dochód wpływa na wysokość kredytu, którą możesz otrzymać.
Przykładowe wyliczenia:
- zdolność kredytowa przy dochodzie 4 000 zł/mc – 236 000 zł
- zdolność kredytowa przy dochodzie 5 281,50 zł/mc – 318 000 zł
Różnica ogromna, a może być jeszcze wyższa jeśli masz dzieci i np. Bank X nie uwzględnia 500+, a bank Y już tak. Danych do przeanalizowania, które mają wpływ na to ile ostatecznie otrzymasz kredytu i w którym banku jest sporo. Dlatego nie skupiaj się nigdy na jednej instytucji, a najlepiej skorzystaj z porad ekspertów, którzy policzą to za Ciebie. Zachęcamy do kontaktu, działamy w całej Polsce.
Dochód z WOT - Wojsk Obrony Terytorialnej
Banki dość późno reagują na zmiany, także jeszcze niedawno nie honorowały dochodów tzw. „terytorialsów”. Na szczęście jeśli odbywasz służbę w WOT, to dochód, który z tego tytułu uzyskujesz banki mogą uwzględnić przy liczeniu zdolności kredytowej.
Dochody ze służby w WOT:
- uposażenie zasadnicze za każdy dzień służby
- dodatek za gotowość bojową
Tutaj jednak musisz liczyć się z tym, że dla banków nie do końca jest to stabilny dochód z racji tego, że wysokość wynagrodzenia może się znacznie różnić w zależności od ilości dni, w których pełniłeś służbę w danym miesiącu. Te jednak stałe nie są. Z przyjęciem dochodu jako drugiego przedstawianego we wniosku nie powinno być jednak problemów.